GDS Mellerud AB

GDS Mellerud AB har organisationsnummer 559202-6206 (5592026206)

Aktiebolag • Org.nr: 559202-6206

Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarStenungsund

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

GDS Mellerud AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenungsund. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).

Ekonomi

688 744 krOmsättning▼ 12 procent
-169 590 krÅrets resultat
-Antal anställda
39,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 12 procent till 688 744 kr räkenskapsåret 2026 (785 766 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte GDS Mellerud AB 688 744 kr och redovisade ett resultat på -169 590 kr. Rörelsemarginalen var -10,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 39,9 procent, under branschens median (median 47,0 procent). Kassalikviditeten var 6,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 177,8 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-10,2 procent6,0 procent0,6 procent till 15,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-24,6 procent5,8 procent0,4 procent till 15,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet39,9 procent47,0 procent24,7 procent till 73,7 procentUnder branschens median
Kassalikviditet6,7 procent177,8 procent90,1 procent till 352,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-8,9 procent17,6 procent0,1 procent till 44,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-12,3 procent0,2 procent-8,8 procent till 15,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 2 100 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
  • Plats 92 av 153 aktiebolag med säte i Mellerud.
  • Plats 28 448 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 172 101 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal--12,9 procent-53,9 procent-1,6 procent-10,2 procent
Vinstmarginal--49,8 procent-95,1 procent-19,2 procent-24,6 procent
Soliditet1,1 procent6,6 procent39,2 procent39,7 procent39,9 procent
Kassalikviditet25,3 procent4,6 procent15,4 procent11,7 procent6,7 procent
Avkastning på eget kapital-247,3 procent-68,5 procent-25,0 procent-7,3 procent-8,9 procent
Omsättningstillväxt--6,1 procent34,6 procent-12,3 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Verkmästarevägen 9
c/o c/o Persson Hyrmaskiner
44432 Stenungsund

Bolag på samma adress

15 andra bolag har Verkmästarevägen 9 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, hyra ut och förvalta fastigheter, bedriva biltvätt, tillhandahålla laddningsstationer för bilar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222023202420252026
Nettoomsättning3 502 kr549 763 kr583 592 kr785 766 kr688 744 kr
Övriga rörelseintäkter-74 997 kr5 400 kr0 kr-
Råvaror och förnödenheter-55 254 kr64 636 kr40 877 kr37 168 kr
Övriga externa kostnader153 679 kr272 309 kr416 727 kr335 736 kr299 956 kr
Avskrivningar967 kr367 989 kr421 918 kr421 918 kr421 918 kr
Rörelseresultat-151 144 kr-70 792 kr-314 289 kr-12 765 kr-70 298 kr
Ränteintäkter20 kr392 kr278 kr148 kr111 kr
Räntekostnader33 770 kr203 872 kr240 725 kr138 066 kr99 403 kr
Resultat efter finansiella poster-184 894 kr-274 272 kr-554 736 kr-150 683 kr-169 590 kr
Årets resultat-184 894 kr-274 272 kr-554 736 kr-150 683 kr-169 590 kr

Balansräkning

Post20222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar5 860 460 kr5 859 897 kr5 490 419 kr5 068 501 kr4 646 583 kr
Materiella anläggningstillgångar5 860 460 kr5 582 981 kr5 270 393 kr4 905 365 kr4 540 337 kr
Omsättningstillgångar1 025 441 kr163 622 kr160 693 kr135 831 kr108 061 kr
Varulager39 974 kr38 850 kr38 850 kr51 860 kr60 742 kr
Kortfristiga fordringar880 417 kr87 459 kr4 114 kr17 866 kr9 411 kr
Kassa och bank105 050 kr37 313 kr117 729 kr66 105 kr37 908 kr
Summa tillgångar6 885 901 kr6 023 519 kr5 651 112 kr5 204 332 kr4 754 644 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital74 750 kr400 478 kr2 215 741 kr2 065 058 kr1 895 468 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat209 644 kr624 750 kr2 720 477 kr2 165 741 kr2 015 058 kr
Årets resultat-184 894 kr-274 272 kr-554 736 kr-150 683 kr-169 590 kr
Kortfristiga skulder3 894 316 kr2 706 206 kr789 868 kr719 881 kr711 115 kr
Leverantörsskulder2 305 893 kr276 792 kr12 790 kr33 749 kr5 114 kr
Skatteskulder2 240 kr2 240 kr7 370 kr16 730 kr11 295 kr
Övriga kortfristiga skulder145 356 kr717 913 kr7 345 kr14 968 kr22 570 kr
Summa eget kapital och skulder6 885 901 kr6 023 519 kr5 651 112 kr5 204 332 kr4 754 644 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Mellerud registrerades år 2019. Bolaget har under året bedrivit verksamhet inom biltvätt, samt tillhandahållit laddningsstationer för elbilar.
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 3 195 000 kr (3 195 000 kr).

Företrädare

  • Joakim D (styrelseordförande)
  • Dan J (styrelseledamot)
  • Anders N (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-04-15
Registrerat hos Bolagsverket
GDS Mellerud AB
2019-04-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har GDS Mellerud AB för organisationsnummer?

GDS Mellerud AB har organisationsnummer 559202-6206 (5592026206).

Var ligger GDS Mellerud AB?

GDS Mellerud AB har sin registrerade adress Verkmästarevägen 9, 44432 Stenungsund.

Vilken bransch är GDS Mellerud AB verksamt i?

GDS Mellerud AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter GDS Mellerud AB?

GDS Mellerud AB hade en nettoomsättning på 688 744 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Mellerud
Län
Västra Götalands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-04-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar