FreNea Consulting AB
FreNea Consulting AB har organisationsnummer 559203-4135 (5592034135)
Aktiebolag • Org.nr: 559203-4135
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikStockholm
Om företaget
FreNea Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 63 procent till 97 499 kr räkenskapsåret 2025 (264 643 kr föregående år).
Under räkenskapsåret har bolaget aktivitet gått ned.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FreNea Consulting AB 97 499 kr och redovisade ett resultat på -1 880 kr. Soliditeten var 26,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 344,7 procent, över branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,7 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 344,7 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -63,2 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 344 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 890 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 46 347 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 566 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 247 965 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,5 procent | 68,6 procent | 45,3 procent | 16,8 procent | - |
| Vinstmarginal | -76,6 procent | 68,6 procent | 45,2 procent | 20,1 procent | - |
| Soliditet | -18,0 procent | 40,5 procent | 22,3 procent | 36,3 procent | 26,7 procent |
| Kassalikviditet | 81,5 procent | 223,1 procent | 157,1 procent | 494,1 procent | 344,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 104,7 procent | 75,6 procent | 0,4 procent | -0,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,5 procent | 222,4 procent | 6,6 procent | -89,8 procent | -63,2 procent |
| Omsättning per anställd | 756 000 kr | 2 438 000 kr | 2 597 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 710 000 kr | 737 000 kr | 811 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Linnégatan 41c/o Fredrik Neander
11458 Stockholm
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Linnégatan 41 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom bygg, fiber och schakt.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 844 501 kr | 696 549 kr | 755 999 kr | 2 437 526 kr | 2 597 272 kr | 264 643 kr | 97 499 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 44 370 kr | 113 390 kr | 216 648 kr | -261 018 kr | 70 000 kr | 77 164 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 17 309 kr | 1 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 113 112 kr | 205 014 kr | 207 833 kr | 217 447 kr | 263 258 kr | 254 984 kr | 287 959 kr |
| Personalkostnader | 73 764 kr | 362 406 kr | 710 487 kr | 737 025 kr | 810 919 kr | 4 094 kr | 10 251 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 22 498 kr | 65 113 kr | 30 984 kr | -39 845 kr |
| Rörelseresultat | 657 625 kr | 173 499 kr | -48 931 kr | 1 672 075 kr | 1 175 525 kr | 44 580 kr | -83 702 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 89 kr | 19 716 kr | 10 061 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 961 kr | 1 908 kr | 538 kr | 585 kr | 11 101 kr | 6 469 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 657 620 kr | 172 538 kr | -579 356 kr | 1 671 537 kr | 1 175 029 kr | 53 195 kr | -80 110 kr |
| Bokslutsdispositioner | -164 000 kr | -40 000 kr | 204 000 kr | -420 000 kr | -314 000 kr | -30 001 kr | 100 000 kr |
| Skatt | 105 750 kr | 28 635 kr | 33 833 kr | 261 966 kr | 194 093 kr | 20 861 kr | 21 770 kr |
| Årets resultat | 387 870 kr | 103 903 kr | -409 189 kr | 989 571 kr | 666 936 kr | 2 333 kr | -1 880 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 56 460 kr | 700 000 kr | 9 483 kr | 171 821 kr | 281 708 kr | 390 724 kr | 237 733 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 170 338 kr | 280 225 kr | 389 241 kr | 236 250 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 56 460 kr | 700 000 kr | 9 483 kr | 1 483 kr | 1 483 kr | 1 483 kr | 1 483 kr |
| Omsättningstillgångar | 681 706 kr | 104 503 kr | 238 210 kr | 2 162 535 kr | 3 669 688 kr | 1 184 313 kr | 1 106 856 kr |
| Kortfristiga fordringar | 115 942 kr | 52 324 kr | 11 896 kr | 481 844 kr | 491 022 kr | 216 626 kr | 157 099 kr |
| Kassa och bank | 565 764 kr | 52 179 kr | 226 314 kr | 1 680 691 kr | 3 178 666 kr | 967 687 kr | 949 757 kr |
| Summa tillgångar | 738 166 kr | 804 503 kr | 247 693 kr | 2 334 356 kr | 3 951 396 kr | 1 575 037 kr | 1 344 589 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 437 870 kr | 364 673 kr | -44 516 kr | 945 055 kr | 881 991 kr | 571 324 kr | 359 445 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 210 770 kr | 314 673 kr | -94 516 kr | 165 055 kr | 518 991 kr | 311 325 kr |
| Årets resultat | 387 870 kr | 103 903 kr | -409 189 kr | 989 571 kr | 666 936 kr | 2 333 kr | -1 880 kr |
| Obeskattade reserver | 164 000 kr | 204 000 kr | 0 kr | 420 000 kr | 734 000 kr | 764 001 kr | 664 001 kr |
| Kortfristiga skulder | 136 296 kr | 235 830 kr | 292 209 kr | 969 301 kr | 2 335 405 kr | 239 712 kr | 321 143 kr |
| Leverantörsskulder | 3 373 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 118 958 kr | 134 388 kr | 62 468 kr | 266 935 kr | 392 011 kr | 179 434 kr | 42 631 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 965 kr | 101 442 kr | 229 741 kr | 702 366 kr | 1 943 394 kr | 50 278 kr | 268 512 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 738 166 kr | 804 503 kr | 247 693 kr | 2 334 356 kr | 3 951 396 kr | 1 575 037 kr | 1 344 589 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg, fiber och schakt. Företaget har sitt säte i Stockholm. Detta är bolagets sjunde räkenskapsår.
Företrädare
- Fredrik N (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FreNea Consulting AB för organisationsnummer?
FreNea Consulting AB har organisationsnummer 559203-4135 (5592034135).
Var ligger FreNea Consulting AB?
FreNea Consulting AB har sin registrerade adress Linnégatan 41, 11458 Stockholm.
Vilken bransch är FreNea Consulting AB verksamt i?
FreNea Consulting AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FreNea Consulting AB?
FreNea Consulting AB hade en nettoomsättning på 97 499 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår FreNea Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i FreNea Consulting AB föreslog en utdelning på 208 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.