CJB m2mätning AB
CJB m2mätning AB har organisationsnummer 559409-6322 (5594096322)
Aktiebolag • Org.nr: 559409-6322
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVästra Frölunda
Om företaget
CJB m2mätning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 69 procent till 96 678 kr räkenskapsåret 2025 (315 914 kr föregående år).
Omsättning har minskat pga minskad aktivitet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CJB m2mätning AB 96 678 kr och redovisade ett resultat på -37 820 kr. Soliditeten var 27,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 138,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,7 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 138,4 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -501,7 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -69,4 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 97 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 112 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 348 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 891 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 46 379 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 623 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 248 155 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,7 procent | 4,0 procent | - |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | 4,2 procent | - |
| Soliditet | 54,2 procent | 32,4 procent | 27,7 procent |
| Kassalikviditet | 218,1 procent | 147,9 procent | 138,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,3 procent | 22,1 procent | -501,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 156,0 procent | -69,4 procent |
| Omsättning per anställd | 123 000 kr | 316 000 kr | 97 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 75 000 kr | 263 000 kr | 112 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nolebrunnsgatan 4842677 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Företaget mäter bostads- och byggnadsytor för både privatpersoner och kommersiella aktörer. Tjänsten utförs främst på kvällar och helger.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 123 428 kr | 315 914 kr | 96 678 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 3 192 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 35 313 kr | 37 380 kr | 21 938 kr |
| Personalkostnader | 74 909 kr | 262 656 kr | 112 488 kr |
| Rörelseresultat | 13 206 kr | 12 686 kr | -37 748 kr |
| Ränteintäkter | 469 kr | 495 kr | 80 kr |
| Räntekostnader | - | - | 152 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 675 kr | 13 181 kr | -37 820 kr |
| Skatt | 3 337 kr | 3 160 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 10 338 kr | 10 021 kr | -37 820 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 65 251 kr | 140 107 kr | 27 194 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 kr | 485 kr | 129 kr |
| Kassa och bank | 65 232 kr | 139 622 kr | 27 065 kr |
| Summa tillgångar | 65 251 kr | 140 107 kr | 27 194 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 35 338 kr | 45 359 kr | 7 539 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 10 338 kr | 20 359 kr |
| Årets resultat | 10 338 kr | 10 021 kr | -37 820 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 913 kr | 94 748 kr | 19 655 kr |
| Skatteskulder | 3 337 kr | 6 497 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 576 kr | 88 251 kr | 19 655 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 65 251 kr | 140 107 kr | 27 194 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför areamätningar av bostäder och lokaler. Kunder är således både privata- och juridiska personer. Bolaget har sitt säte i Göteborg men arbetar i hela landet.
Företrädare
- Carl Jacob B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CJB m2mätning AB för organisationsnummer?
CJB m2mätning AB har organisationsnummer 559409-6322 (5594096322).
Var ligger CJB m2mätning AB?
CJB m2mätning AB har sin registrerade adress Nolebrunnsgatan 48, 42677 Västra Frölunda.
Vilken bransch är CJB m2mätning AB verksamt i?
CJB m2mätning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CJB m2mätning AB?
CJB m2mätning AB hade en nettoomsättning på 96 678 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CJB m2mätning AB?
CJB m2mätning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.