Svelands Bageri AB
Svelands Bageri AB har organisationsnummer 559208-5673 (5592085673)
Aktiebolag • Org.nr: 559208-5673
Om företaget
Svelands Bageri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10710). På Google Maps är verksamheten listad som bageri. Betyget på Google ligger på 3,5 av 5 baserat på 11 kundrecensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 696 084 kr räkenskapsåret 2025 (1 657 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svelands Bageri AB 1 696 084 kr och redovisade ett resultat på -119 635 kr. Rörelsemarginalen var -7,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,7 procent). Soliditeten var 61,8 procent, över branschens median (median 41,0 procent). Kassalikviditeten var 194,4 procent, över branschens median (median 137,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,2 procent | 2,7 procent | -1,8 procent till 8,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,1 procent | 2,4 procent | -1,8 procent till 8,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,8 procent | 41,0 procent | 16,5 procent till 64,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 194,4 procent | 137,6 procent | 75,4 procent till 294,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -100,7 procent | 11,1 procent | -10,6 procent till 43,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,4 procent | 3,9 procent | -4,4 procent till 19,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 565 000 kr | 952 000 kr | 704 000 kr till 1 244 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 361 000 kr | 426 000 kr | 293 000 kr till 525 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,2 procent | 4,0 procent | -0,9 procent | 6,7 procent | -7,2 procent |
| Vinstmarginal | -3,2 procent | 4,0 procent | -0,9 procent | 6,9 procent | -7,1 procent |
| Soliditet | 67,1 procent | 79,9 procent | 74,7 procent | 76,8 procent | 61,8 procent |
| Kassalikviditet | 117,9 procent | 272,8 procent | 256,9 procent | 370,5 procent | 194,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -34,2 procent | 29,2 procent | -8,6 procent | 39,7 procent | -100,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 181,4 procent | 4,4 procent | 15,6 procent | 15,0 procent | 2,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 194 000 kr | 1 246 000 kr | - | 829 000 kr | 565 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 373 000 kr | 455 000 kr | - | 462 000 kr | 361 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järntorget 663227 Eskilstuna
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Järntorget 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bageri- och konditori samt därmed förenlig verksamhet..
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 424 195 kr | 1 193 553 kr | 1 245 799 kr | 1 440 527 kr | 1 657 000 kr | 1 696 084 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 9 081 kr | 11 539 kr | 157 100 kr | 175 952 kr | 441 859 kr | 263 300 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | -15 000 kr | -6 500 kr | -4 000 kr | -1 692 kr |
| Övriga externa kostnader | 153 657 kr | 427 312 kr | 455 767 kr | 498 304 kr | 498 896 kr | 483 534 kr |
| Personalkostnader | 22 275 kr | 372 887 kr | 455 104 kr | 559 982 kr | 923 164 kr | 1 083 585 kr |
| Avskrivningar | 9 167 kr | 27 501 kr | 27 501 kr | 27 501 kr | 27 501 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 125 155 kr | -37 630 kr | 49 529 kr | -12 856 kr | 110 547 kr | -122 571 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr | 0 kr | 504 kr | 4 337 kr | 2 960 kr |
| Räntekostnader | - | 225 kr | 282 kr | 0 kr | 37 kr | 24 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 125 155 kr | -37 843 kr | 49 247 kr | -12 352 kr | 114 847 kr | -119 635 kr |
| Skatt | 26 782 kr | 0 kr | 3 736 kr | 0 kr | 20 124 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 98 373 kr | -37 843 kr | 45 511 kr | -12 352 kr | 94 723 kr | -119 635 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 128 337 kr | 100 836 kr | 73 335 kr | 45 834 kr | 18 333 kr | 18 333 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 667 kr | 14 667 kr | 10 667 kr | 6 667 kr | 2 667 kr | 2 667 kr |
| Omsättningstillgångar | 34 365 kr | 63 821 kr | 121 896 kr | 146 524 kr | 292 020 kr | 173 994 kr |
| Varulager | - | - | 15 000 kr | 21 500 kr | 25 500 kr | 31 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 6 185 kr | 68 220 kr | 89 698 kr | 196 167 kr | 84 493 kr |
| Kassa och bank | 34 365 kr | 57 636 kr | 38 676 kr | 35 326 kr | 70 353 kr | 58 501 kr |
| Summa tillgångar | 162 702 kr | 164 657 kr | 195 231 kr | 192 358 kr | 310 353 kr | 192 327 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 148 373 kr | 110 530 kr | 156 041 kr | 143 688 kr | 238 412 kr | 118 776 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 98 373 kr | 60 530 kr | 106 040 kr | 93 689 kr | 188 411 kr |
| Årets resultat | 98 373 kr | -37 843 kr | 45 511 kr | -12 352 kr | 94 723 kr | -119 635 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 329 kr | 54 127 kr | 39 190 kr | 48 670 kr | 71 941 kr | 73 551 kr |
| Skatteskulder | 26 782 kr | 26 782 kr | 3 736 kr | 3 736 kr | 26 497 kr | 32 304 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -14 495 kr | 21 899 kr | 25 895 kr | 28 429 kr | 26 670 kr | 24 109 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 162 702 kr | 164 657 kr | 195 231 kr | 192 358 kr | 310 353 kr | 192 327 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver bageri och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Eskilstuna.
Företrädare
- Ali A
Undertecknad i Eskilstuna.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svelands Bageri AB för organisationsnummer?
Svelands Bageri AB har organisationsnummer 559208-5673 (5592085673).
Var ligger Svelands Bageri AB?
Svelands Bageri AB har sin registrerade adress Järntorget 6, 63227 Eskilstuna.
Vilken bransch är Svelands Bageri AB verksamt i?
Svelands Bageri AB är registrerat i branschen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svelands Bageri AB?
Svelands Bageri AB hade en nettoomsättning på 1 696 084 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svelands Bageri AB?
Svelands Bageri AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.