Salong Emelle AB
Salong Emelle AB har organisationsnummer 559209-5607 (5592095607)
Aktiebolag • Org.nr: 559209-5607
Om företaget
Salong Emelle AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 507 287 kr räkenskapsåret 2025 (506 481 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salong Emelle AB 507 287 kr och redovisade ett resultat på 3 510 kr. Rörelsemarginalen var 0,6 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 44,6 procent, under branschens median (median 52,4 procent). Kassalikviditeten var 167,3 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 44,6 procent | 52,4 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 167,3 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 procent | 21,0 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,2 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 869 av 3 579 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 34 av 40 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Östersund.
- Plats 1 274 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 960 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 189 596 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | -1,2 procent | 0,6 procent |
| Vinstmarginal | 1,3 procent | -1,1 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 48,3 procent | 48,1 procent | 44,6 procent |
| Kassalikviditet | 184,7 procent | 182,7 procent | 167,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,3 procent | -13,8 procent | 7,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 0,2 procent |
| Omsättning per anställd | 491 000 kr | 506 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 378 000 kr | 423 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
bergsgatan 17Ac/o Salong Emelle AB
83241 Frösön
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hårvård samt utföra städtjänster
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 490 502 kr | 506 481 kr | 507 287 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 8 033 kr |
| Övriga externa kostnader | 91 717 kr | 83 517 kr | 105 974 kr |
| Personalkostnader | 377 785 kr | 422 823 kr | 393 043 kr |
| Rörelseresultat | 6 673 kr | -5 879 kr | 3 132 kr |
| Ränteintäkter | - | 315 kr | 308 kr |
| Räntekostnader | 276 kr | 170 kr | -70 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 397 kr | -5 734 kr | 3 510 kr |
| Årets resultat | 6 397 kr | -5 734 kr | 3 510 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 86 333 kr | 86 737 kr | 101 432 kr |
| Varulager | 5 200 kr | 4 450 kr | 7 345 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 295 kr | 47 136 kr | 41 404 kr |
| Kassa och bank | 48 838 kr | 35 151 kr | 52 683 kr |
| Summa tillgångar | 86 333 kr | 86 737 kr | 101 432 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 41 709 kr | 41 699 kr | 45 209 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -14 688 kr | -2 567 kr | -8 301 kr |
| Årets resultat | 6 397 kr | -5 734 kr | 3 510 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 920 kr | 45 038 kr | 56 223 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 5 822 kr | 5 822 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 098 kr | 32 215 kr | 43 103 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 86 333 kr | 86 737 kr | 101 432 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva hårvård samt utföra städtjänster. Företaget har sitt säte i Östersunds kommun.
Företrädare
- Husamettin B (styrelseledamot)
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salong Emelle AB för organisationsnummer?
Salong Emelle AB har organisationsnummer 559209-5607 (5592095607).
Var ligger Salong Emelle AB?
Salong Emelle AB har sin registrerade adress bergsgatan 17A, 83241 Frösön.
Vilken bransch är Salong Emelle AB verksamt i?
Salong Emelle AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salong Emelle AB?
Salong Emelle AB hade en nettoomsättning på 507 287 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.