Chaubella beauty AB
Chaubella beauty AB har organisationsnummer 559215-2507 (5592152507)
Aktiebolag • Org.nr: 559215-2507
Om företaget
Chaubella beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svedala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 74 procent till 255 598 kr räkenskapsåret 2025 (994 008 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Chaubella beauty AB 255 598 kr och redovisade ett resultat på -23 087 kr. Rörelsemarginalen var -8,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 74,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 176,5 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,7 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,0 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,3 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 176,5 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -35,0 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -74,3 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 256 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 69 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 565 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 76 av 106 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Malmö.
- Plats 7 215 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 25 743 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 219 671 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 5,1 procent | -8,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 5,0 procent | -9,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 63,7 procent | 74,3 procent |
| Kassalikviditet | - | - | - | 8,9 procent | 176,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | - | 0,0 procent | 44,5 procent | -35,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -74,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 994 000 kr | 256 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 322 000 kr | 69 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klövergatan 1423338 Svedala
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Klövergatan 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedrivas som en skönhetssalong. Att bygga gele naglar, göra fotpedikyr, manikyr, bygga fransar, spraytan. Bolaget ska bedriva försäljning av spaprodukter, utbildningar och uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 994 008 kr | 255 598 kr |
| Övriga externa kostnader | 502 kr | 0 kr | - | - | 473 316 kr | 149 961 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 321 711 kr | 68 952 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 37 239 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -502 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 50 654 kr | -22 257 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 681 kr | 830 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -502 kr | 0 kr | 0 kr | 1 kr | 49 973 kr | -23 087 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 10 330 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -502 kr | 0 kr | - | 1 kr | 39 643 kr | -23 087 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 46 848 kr | 48 598 kr | 48 598 kr | 48 598 kr | 135 492 kr | 48 598 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 86 894 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 848 kr | 48 598 kr | 48 598 kr | 48 598 kr | 48 598 kr | 48 598 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 651 kr | 900 kr | 900 kr | 901 kr | 4 551 kr | 40 287 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | 4 245 kr | 40 287 kr |
| Kassa och bank | 2 651 kr | 900 kr | 900 kr | 901 kr | 306 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 49 499 kr | 49 498 kr | 49 498 kr | 49 499 kr | 140 043 kr | 88 885 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 49 498 kr | 49 498 kr | 49 498 kr | 49 499 kr | 89 142 kr | 66 055 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -502 kr | -502 kr | -502 kr | -501 kr | 39 142 kr |
| Årets resultat | -502 kr | 0 kr | - | 1 kr | 39 643 kr | -23 087 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 kr | 0 kr | - | - | 50 901 kr | 22 830 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 24 350 kr | 10 330 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 5 442 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 49 499 kr | 49 498 kr | 49 498 kr | 49 499 kr | 140 043 kr | 88 885 kr |
Företrädare
- Chau D
Undertecknad i Svedala.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Chaubella beauty AB för organisationsnummer?
Chaubella beauty AB har organisationsnummer 559215-2507 (5592152507).
Var ligger Chaubella beauty AB?
Chaubella beauty AB har sin registrerade adress Klövergatan 14, 23338 Svedala.
Vilken bransch är Chaubella beauty AB verksamt i?
Chaubella beauty AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Chaubella beauty AB?
Chaubella beauty AB hade en nettoomsättning på 255 598 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Chaubella beauty AB?
Chaubella beauty AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.