DIRTSA Holding AB
DIRTSA Holding AB har organisationsnummer 559238-7582 (5592387582)
Aktiebolag • Org.nr: 559238-7582
Om företaget
DIRTSA Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och partihandel med virke och andra byggmaterial.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 282 431 kr räkenskapsåret 2025 (252 125 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DIRTSA Holding AB 282 431 kr och redovisade ett resultat på -1 532 kr. Rörelsemarginalen var 14,7 procent, över branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 10,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 35,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,7 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,9 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 10,3 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 35,4 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,3 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 12,0 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 532 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 73 av 106 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Malmö.
- Plats 7 089 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 25 295 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 215 922 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,6 procent | 7,3 procent | 14,7 procent |
| Vinstmarginal | 52,6 procent | 7,3 procent | 11,9 procent |
| Soliditet | 40,6 procent | 9,3 procent | 10,3 procent |
| Kassalikviditet | 29,8 procent | 37,8 procent | 35,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 377,4 procent | 60,0 procent | -5,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,4 procent | 12,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kantyxegatan 3c/o c/o Ingreso Redovisningsbyrå AB
21376 Malmö
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Kantyxegatan 3 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 216 593 kr | 252 125 kr | 282 431 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 39 715 kr | 19 801 kr | 40 882 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 866 kr | 176 564 kr | 160 715 kr |
| Personalkostnader | - | 27 608 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 9 870 kr | 39 200 kr |
| Rörelseresultat | 114 012 kr | 18 282 kr | 41 634 kr |
| Ränteintäkter | - | 13 kr | 11 kr |
| Räntekostnader | - | 2 kr | 8 095 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 114 012 kr | 18 293 kr | 33 550 kr |
| Skatt | - | - | 35 082 kr |
| Årets resultat | 114 012 kr | 18 293 kr | -1 532 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 61 300 kr | 247 430 kr | 208 230 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 186 130 kr | 146 930 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 300 kr | 61 300 kr | 61 300 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 167 kr | 79 547 kr | 72 955 kr |
| Kortfristiga fordringar | 193 kr | 2 774 kr | 56 742 kr |
| Kassa och bank | 12 974 kr | 76 773 kr | 16 213 kr |
| Summa tillgångar | 74 467 kr | 326 977 kr | 281 185 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 30 212 kr | 30 505 kr | 28 973 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -108 800 kr | -12 788 kr | 5 505 kr |
| Årets resultat | 114 012 kr | 18 293 kr | -1 532 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 255 kr | 210 472 kr | 206 352 kr |
| Leverantörsskulder | 5 521 kr | 3 541 kr | 1 165 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 734 kr | 154 931 kr | 153 187 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 74 467 kr | 326 977 kr | 281 185 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget som ska bedriva holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Adrian Andrzej S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DIRTSA Holding AB för organisationsnummer?
DIRTSA Holding AB har organisationsnummer 559238-7582 (5592387582).
Var ligger DIRTSA Holding AB?
DIRTSA Holding AB har sin registrerade adress Kantyxegatan 3, 21376 Malmö.
Vilken bransch är DIRTSA Holding AB verksamt i?
DIRTSA Holding AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DIRTSA Holding AB?
DIRTSA Holding AB hade en nettoomsättning på 282 431 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.