Chyus AB
Chyus AB har organisationsnummer 559215-2754 (5592152754)
Aktiebolag • Org.nr: 559215-2754
Om företaget
Chyus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar mjöltillverkning och uthyrning och leasing av jordbruksmaskiner och jordbruksredskap.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 2 035 506 kr räkenskapsåret 2025 (2 347 756 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Chyus AB 2 035 506 kr och redovisade ett resultat på 78 179 kr. Rörelsemarginalen var 4,3 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 51,3 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 395,8 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 51,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 395,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,3 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 018 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 798 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 358 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 390 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 15 318 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 26 548 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 83 536 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 86,3 procent | 35,7 procent | 26,5 procent | 19,8 procent | 4,3 procent |
| Vinstmarginal | 86,1 procent | 35,7 procent | 26,7 procent | 19,7 procent | 4,1 procent |
| Soliditet | 57,7 procent | 48,9 procent | 52,8 procent | 57,7 procent | 51,3 procent |
| Kassalikviditet | 330,2 procent | 242,7 procent | 352,2 procent | 527,3 procent | 395,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,3 procent | 64,4 procent | 39,9 procent | 26,9 procent | 9,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 590,2 procent | 2,2 procent | 49,3 procent | -13,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 539 000 kr | 1 573 000 kr | 1 174 000 kr | 1 018 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 817 000 kr | 865 000 kr | 779 000 kr | 798 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Murgrönsvägen 8c/o c/o Axlycke
12555 Älvsjö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Murgrönsvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom företags organisation. Lantbruksverksamhet och maskinentreprenad. Handel och förvaltning av företag. Handel med värdepapper. Handel och förvaltning av fastigheter. Och därmed förenliga verksamheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 223 353 kr | 1 539 094 kr | 1 572 826 kr | 2 347 756 kr | 2 035 506 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 12 925 kr | 0 kr | - | - | 208 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 12 812 kr | 14 386 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 233 kr | 24 465 kr | 155 726 kr | 272 986 kr | 318 952 kr | 344 370 kr |
| Personalkostnader | - | 19 167 kr | 816 654 kr | 865 115 kr | 1 558 470 kr | 1 596 517 kr |
| Avskrivningar | - | 244 kr | 4 190 kr | 4 190 kr | 5 717 kr | 7 854 kr |
| Rörelseresultat | -233 kr | 192 402 kr | 549 712 kr | 416 148 kr | 464 617 kr | 86 871 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 405 kr | 6 593 kr | 1 693 kr |
| Räntekostnader | - | - | 609 kr | 1 205 kr | 9 419 kr | 5 481 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -233 kr | 192 402 kr | 549 103 kr | 419 349 kr | 461 791 kr | 83 083 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -9 114 kr | -130 886 kr | -105 350 kr | -120 514 kr | -25 771 kr |
| Skatt | - | 35 094 kr | 86 592 kr | 65 664 kr | 74 992 kr | 15 925 kr |
| Årets resultat | -233 kr | 148 194 kr | 331 625 kr | 248 335 kr | 229 493 kr | 78 179 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 99 275 kr | 30 948 kr | 56 758 kr | 52 568 kr | 80 171 kr | 72 317 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 30 948 kr | 26 758 kr | 22 568 kr | 50 171 kr | 42 317 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 99 275 kr | 0 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 267 kr | 329 244 kr | 994 641 kr | 1 126 587 kr | 1 397 030 kr | 1 483 848 kr |
| Varulager | - | - | 31 641 kr | 31 641 kr | 31 641 kr | 31 641 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 285 595 kr | 355 665 kr | 595 330 kr | 678 746 kr | 1 097 386 kr |
| Kassa och bank | 267 kr | 43 649 kr | 594 335 kr | 486 616 kr | 673 643 kr | 341 821 kr |
| Summa tillgångar | 99 542 kr | 360 192 kr | 1 051 399 kr | 1 179 155 kr | 1 477 201 kr | 1 556 165 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 59 767 kr | 207 961 kr | 514 586 kr | 622 921 kr | 852 414 kr | 797 593 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -233 kr | 122 961 kr | 314 586 kr | 562 921 kr | 659 414 kr |
| Årets resultat | -233 kr | 148 194 kr | 331 625 kr | 248 335 kr | 229 493 kr | 78 179 kr |
| Obeskattade reserver | - | 9 114 kr | 140 000 kr | 245 350 kr | 365 864 kr | 391 635 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 99 719 kr | 396 813 kr | 310 884 kr | 258 922 kr | 366 937 kr |
| Leverantörsskulder | - | 11 267 kr | 1 496 kr | 6 562 kr | 17 730 kr | 17 112 kr |
| Skatteskulder | - | 35 094 kr | 121 686 kr | 151 281 kr | 81 310 kr | 34 934 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 50 358 kr | 268 131 kr | 147 541 kr | 145 000 kr | 300 008 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 99 542 kr | 360 192 kr | 1 051 399 kr | 1 179 155 kr | 1 477 201 kr | 1 556 165 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom företags organisation.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Simon A (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Chyus AB för organisationsnummer?
Chyus AB har organisationsnummer 559215-2754 (5592152754).
Var ligger Chyus AB?
Chyus AB har sin registrerade adress Murgrönsvägen 8, 12555 Älvsjö.
Vilken bransch är Chyus AB verksamt i?
Chyus AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Chyus AB?
Chyus AB hade en nettoomsättning på 2 035 506 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Chyus AB?
Chyus AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.