Tysslinge Lantbruk AB
Tysslinge Lantbruk AB har organisationsnummer 559226-5473 (5592265473)
Aktiebolag • Org.nr: 559226-5473
Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxterVintrosa
Om företaget
Tysslinge Lantbruk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vintrosa. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 4 569 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 546 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tysslinge Lantbruk AB 4 569 000 kr och redovisade ett resultat på 38 787 kr. Rörelsemarginalen var -20,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,6 procent). Soliditeten var 30,0 procent, under branschens median (median 34,0 procent). Kassalikviditeten var 35,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 152,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -20,6 procent | 11,6 procent | 1,9 procent till 27,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -17,2 procent | 12,7 procent | 1,6 procent till 28,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,0 procent | 34,0 procent | 14,7 procent till 61,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 35,2 procent | 152,4 procent | 67,0 procent till 394,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 14,2 procent | 2,9 procent till 32,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,6 procent | 4,0 procent | -13,8 procent till 25,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 523 000 kr | 2 699 000 kr | 1 213 000 kr till 4 211 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 501 000 kr | 369 000 kr | 169 000 kr till 523 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 116 av 396 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter.
- Plats 3 av 12 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter med säte i Örebro.
- Plats 483 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 805 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 39 870 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,3 procent | -1,6 procent | 8,0 procent | -20,6 procent |
| Vinstmarginal | 32,6 procent | 3,0 procent | 11,1 procent | -17,2 procent |
| Soliditet | 31,3 procent | 31,6 procent | 32,9 procent | 30,0 procent |
| Kassalikviditet | 419,5 procent | 233,0 procent | 263,1 procent | 35,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,3 procent | 2,4 procent | 10,2 procent | 1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -56,6 procent | 119,0 procent | -17,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 916 000 kr | 1 013 000 kr | 2 218 000 kr | 1 523 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 415 000 kr | 434 000 kr | 493 000 kr | 501 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tysslinge 27871995 Vintrosa
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tysslinge 278 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lantbruk med inriktning mot spannmål, grovfoder, djurproduktion och skog. Därtill ska bolaget även bedriva handel med värdepapper, bedriva uthyrning av maskiner, lokaler samt personal och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsulttjänster inom ekonomi samt utföra entreprenadtjänster inom lantbruk samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 830 741 kr | 2 532 434 kr | 5 545 983 kr | 4 568 642 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 021 374 kr | 943 066 kr | 1 033 283 kr | 1 257 437 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 710 451 kr | 276 604 kr | 1 929 109 kr | 2 439 269 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 017 970 kr | 1 431 596 kr | 2 019 827 kr | 1 763 448 kr |
| Personalkostnader | 829 885 kr | 1 085 966 kr | 1 232 873 kr | 1 501 530 kr |
| Avskrivningar | 468 390 kr | 672 112 kr | 747 951 kr | 831 808 kr |
| Rörelseresultat | 1 825 419 kr | -41 418 kr | 443 809 kr | -942 776 kr |
| Ränteintäkter | 76 565 kr | 84 241 kr | 128 379 kr | 84 064 kr |
| Räntekostnader | 2 322 kr | 1 995 kr | 0 kr | 30 447 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 899 662 kr | 75 826 kr | 618 335 kr | -785 983 kr |
| Bokslutsdispositioner | -855 880 kr | -602 kr | -197 382 kr | 824 770 kr |
| Skatt | 44 998 kr | 1 365 kr | 70 140 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 998 784 kr | 73 859 kr | 350 813 kr | 38 787 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 894 045 kr | 5 132 791 kr | 4 943 011 kr | 7 734 793 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 544 057 kr | 4 671 324 kr | 4 374 983 kr | 7 043 998 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 349 988 kr | 461 467 kr | 568 028 kr | 690 795 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 712 166 kr | 4 601 546 kr | 5 490 048 kr | 3 830 754 kr |
| Varulager | 1 006 067 kr | 2 417 702 kr | 2 218 524 kr | 1 649 790 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 348 169 kr | 1 306 991 kr | 2 763 448 kr | 1 483 902 kr |
| Kassa och bank | 357 930 kr | 876 853 kr | 508 076 kr | 697 062 kr |
| Summa tillgångar | 9 606 211 kr | 9 734 337 kr | 10 433 059 kr | 11 565 547 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 003 093 kr | 3 076 952 kr | 3 427 765 kr | 3 466 552 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 954 309 kr | 2 953 093 kr | 3 026 952 kr | 3 377 765 kr |
| Årets resultat | 998 784 kr | 73 859 kr | 350 813 kr | 38 787 kr |
| Obeskattade reserver | 1 817 562 kr | 1 818 164 kr | 2 015 546 kr | 1 190 776 kr |
| Kortfristiga skulder | 883 444 kr | 937 109 kr | 1 243 522 kr | 6 190 511 kr |
| Leverantörsskulder | 56 907 kr | 271 840 kr | 270 904 kr | 608 371 kr |
| Skatteskulder | 47 726 kr | -262 774 kr | 16 597 kr | 15 284 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 157 668 kr | 284 559 kr | 304 949 kr | 4 726 119 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 606 211 kr | 9 734 337 kr | 10 433 059 kr | 11 565 547 kr |
Företrädare
- Ann-Sofie A (verkställande direktör)
- Eric Z
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tysslinge Lantbruk AB för organisationsnummer?
Tysslinge Lantbruk AB har organisationsnummer 559226-5473 (5592265473).
Var ligger Tysslinge Lantbruk AB?
Tysslinge Lantbruk AB har sin registrerade adress Tysslinge 278, 71995 Vintrosa.
Vilken bransch är Tysslinge Lantbruk AB verksamt i?
Tysslinge Lantbruk AB är registrerat i branschen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tysslinge Lantbruk AB?
Tysslinge Lantbruk AB hade en nettoomsättning på 4 569 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tysslinge Lantbruk AB?
Tysslinge Lantbruk AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.