Mörby Jordbruksförvaltning AB
Mörby Jordbruksförvaltning AB har organisationsnummer 559519-9554 (5595199554)
Aktiebolag • Org.nr: 559519-9554
Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxterStora Mellösa
Om företaget
Mörby Jordbruksförvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stora Mellösa. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01110). Sidoverksamheter inkluderar annan rengöring och mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mörby Jordbruksförvaltning AB 4 420 000 kr och redovisade ett resultat på 1 632 769 kr. Rörelsemarginalen var 67,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,6 procent). Soliditeten var 19,5 procent, under branschens median (median 34,0 procent). Kassalikviditeten var 301,1 procent, över branschens median (median 152,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,1 procent | 11,6 procent | 1,9 procent till 27,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 67,1 procent | 12,7 procent | 1,6 procent till 28,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 19,5 procent | 34,0 procent | 14,7 procent till 61,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 301,1 procent | 152,4 procent | 67,0 procent till 394,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 98,5 procent | 14,2 procent | 2,9 procent till 32,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 420 000 kr | 2 699 000 kr | 1 213 000 kr till 4 211 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 79 000 kr | 369 000 kr | 169 000 kr till 523 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 120 av 396 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter.
- Plats 4 av 12 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter med säte i Örebro.
- Plats 498 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 830 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 41 032 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mörby 61171592 Stora Mellösa
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är jordbruks- och skogsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 4 419 809 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 208 478 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 478 967 kr |
| Personalkostnader | 78 829 kr |
| Avskrivningar | 467 193 kr |
| Rörelseresultat | 2 967 764 kr |
| Ränteintäkter | 708 kr |
| Räntekostnader | 865 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 967 607 kr |
| Bokslutsdispositioner | -890 000 kr |
| Skatt | 444 838 kr |
| Årets resultat | 1 632 769 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 4 079 215 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 079 215 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 429 977 kr |
| Varulager | 1 358 776 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 431 340 kr |
| Kassa och bank | 639 861 kr |
| Summa tillgångar | 8 509 192 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 1 657 769 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 1 632 769 kr |
| Obeskattade reserver | 3 476 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 019 909 kr |
| Leverantörsskulder | 191 673 kr |
| Skatteskulder | 348 871 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 468 693 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 509 192 kr |
Företrädare
- Carl Ö
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mörby Jordbruksförvaltning AB för organisationsnummer?
Mörby Jordbruksförvaltning AB har organisationsnummer 559519-9554 (5595199554).
Var ligger Mörby Jordbruksförvaltning AB?
Mörby Jordbruksförvaltning AB har sin registrerade adress Mörby 611, 71592 Stora Mellösa.
Vilken bransch är Mörby Jordbruksförvaltning AB verksamt i?
Mörby Jordbruksförvaltning AB är registrerat i branschen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mörby Jordbruksförvaltning AB?
Mörby Jordbruksförvaltning AB hade en nettoomsättning på 4 420 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mörby Jordbruksförvaltning AB?
Mörby Jordbruksförvaltning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.