Lugna Udden AB
Lugna Udden AB har organisationsnummer 559244-3302 (5592443302)
Aktiebolag • Org.nr: 559244-3302
Om företaget
Lugna Udden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 26 procent till 951 843 kr räkenskapsåret 2025 (1 286 281 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lugna Udden AB 951 843 kr och redovisade ett resultat på 12 425 kr. Rörelsemarginalen var 2,2 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 97,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 1301,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 97,1 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1301,6 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -26,0 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 952 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 867 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 466 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 7 av 21 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Nacka.
- Plats 1 909 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 49 388 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 149 166 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 50,4 procent | 48,3 procent | 22,6 procent | 2,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 50,3 procent | 72,9 procent | 22,3 procent | 1,8 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 46,2 procent | 83,0 procent | 87,7 procent | 97,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 96,9 procent | 363,8 procent | 348,5 procent | 1301,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,2 procent | 94,1 procent | 96,9 procent | 24,9 procent | 1,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 60,5 procent | -19,3 procent | -26,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 952 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 867 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
V. Finnbodav. 11 Ac/o c/o William Moberg-Faulds
13172 Nacka
Bolag på samma adress
8 andra bolag har V. Finnbodav. 11 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta aktier.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 992 998 kr | 1 594 098 kr | 1 286 281 kr | 951 843 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 12 933 kr | 5 104 kr | 76 kr |
| Övriga externa kostnader | 551 kr | 1 089 kr | 1 405 kr | 36 733 kr | 39 887 kr |
| Personalkostnader | - | 470 481 kr | 820 056 kr | 956 732 kr | 867 107 kr |
| Rörelseresultat | -551 kr | 500 494 kr | 769 674 kr | 291 301 kr | 20 749 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 116 kr | -73 kr | 117 kr |
| Räntekostnader | - | 844 kr | 500 kr | 4 658 kr | 4 169 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -551 kr | 499 651 kr | 1 161 678 kr | 286 570 kr | 16 697 kr |
| Skatt | - | 102 814 kr | 158 715 kr | 59 983 kr | 4 272 kr |
| Årets resultat | -551 kr | 396 837 kr | 1 002 963 kr | 226 587 kr | 12 425 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 000 kr | 436 722 kr | 475 436 kr | 592 355 kr | 592 355 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 000 kr | 436 722 kr | 475 436 kr | 592 355 kr | 592 355 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 750 kr | 475 380 kr | 771 022 kr | 447 059 kr | 358 771 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 7 538 kr | 86 581 kr | 107 kr | 222 629 kr |
| Kassa och bank | 9 750 kr | 467 842 kr | 684 441 kr | 446 952 kr | 136 142 kr |
| Summa tillgångar | 24 750 kr | 912 102 kr | 1 246 458 kr | 1 039 414 kr | 951 126 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 24 750 kr | 421 587 kr | 1 034 550 kr | 911 137 kr | 923 562 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 301 kr | -250 kr | 6 587 kr | 659 550 kr | 886 137 kr |
| Årets resultat | -551 kr | 396 837 kr | 1 002 963 kr | 226 587 kr | 12 425 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 490 515 kr | 211 908 kr | 128 277 kr | 27 564 kr |
| Skatteskulder | - | 68 484 kr | 182 570 kr | 78 229 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 422 031 kr | 29 338 kr | 50 048 kr | 27 564 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 750 kr | 912 102 kr | 1 246 458 kr | 1 039 414 kr | 951 126 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att äga och förvalta aktier.
Företrädare
- William M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lugna Udden AB för organisationsnummer?
Lugna Udden AB har organisationsnummer 559244-3302 (5592443302).
Var ligger Lugna Udden AB?
Lugna Udden AB har sin registrerade adress V. Finnbodav. 11 A, 13172 Nacka.
Vilken bransch är Lugna Udden AB verksamt i?
Lugna Udden AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lugna Udden AB?
Lugna Udden AB hade en nettoomsättning på 951 843 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lugna Udden AB?
Lugna Udden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.