Franberg Consulting AB
Franberg Consulting AB har organisationsnummer 559245-0208 (5592450208)
Aktiebolag • Org.nr: 559245-0208
Om företaget
Franberg Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 113 698 kr räkenskapsåret 2025 (1 994 654 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Franberg Consulting AB 2 113 698 kr och redovisade ett resultat på 491 926 kr. Rörelsemarginalen var 27,9 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 42,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 285,9 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,9 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 27,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 42,3 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 285,9 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 85,6 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 114 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 211 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 746 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 9 av 66 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Halmstad.
- Plats 637 av 2 697 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 2 511 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 80 631 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,8 procent | 21,3 procent | 6,8 procent | 24,3 procent | 27,9 procent |
| Vinstmarginal | 33,8 procent | 22,1 procent | 5,2 procent | 26,6 procent | 27,6 procent |
| Soliditet | 77,2 procent | 67,9 procent | 58,6 procent | 39,9 procent | 42,3 procent |
| Kassalikviditet | 434,6 procent | 543,5 procent | 317,9 procent | 244,2 procent | 285,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 procent | 34,9 procent | 8,5 procent | 71,0 procent | 85,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,5 procent | -2,3 procent | 10,0 procent | 6,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 942 000 kr | 1 855 000 kr | - | - | 2 114 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 879 000 kr | 1 299 000 kr | - | - | 1 211 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Galeasvägen 930272 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska tillhandahålla konsulttjänster avseende IT samt förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 941 870 kr | 1 854 811 kr | 1 812 700 kr | 1 994 654 kr | 2 113 698 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 151 591 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 406 719 kr | 312 894 kr | 524 780 kr | 209 004 kr | 312 544 kr |
| Personalkostnader | 878 983 kr | 1 298 961 kr | 1 164 944 kr | 1 300 380 kr | 1 211 430 kr |
| Rörelseresultat | 656 168 kr | 394 547 kr | 122 976 kr | 485 270 kr | 589 724 kr |
| Ränteintäkter | - | 29 kr | 560 kr | 802 kr | 48 kr |
| Räntekostnader | 21 kr | 492 kr | 51 kr | 1 392 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 656 147 kr | 409 291 kr | 93 929 kr | 531 218 kr | 584 080 kr |
| Skatt | 135 168 kr | 87 541 kr | 36 661 kr | 188 421 kr | 92 154 kr |
| Årets resultat | 520 979 kr | 321 750 kr | 57 268 kr | 342 797 kr | 491 926 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 323 207 kr | 238 651 kr | 391 232 kr | 475 648 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 323 207 kr | 238 651 kr | 391 232 kr | 475 648 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 157 558 kr | 1 035 444 kr | 916 392 kr | 817 116 kr | 883 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 725 571 kr | 845 361 kr | 738 476 kr | 460 162 kr | 728 525 kr |
| Kassa och bank | 431 987 kr | 190 083 kr | 177 916 kr | 356 954 kr | 154 990 kr |
| Summa tillgångar | 1 167 558 kr | 1 358 651 kr | 1 155 043 kr | 1 208 348 kr | 1 359 163 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 901 192 kr | 922 941 kr | 676 583 kr | 482 555 kr | 574 481 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 355 213 kr | 576 191 kr | 594 315 kr | 114 758 kr | 57 555 kr |
| Årets resultat | 520 979 kr | 321 750 kr | 57 268 kr | 342 797 kr | 491 926 kr |
| Kortfristiga skulder | 266 366 kr | 190 503 kr | 288 253 kr | 334 605 kr | 309 034 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 296 kr | 159 kr | 179 kr |
| Skatteskulder | 38 763 kr | 0 kr | 2 352 kr | 80 789 kr | 62 182 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 227 603 kr | 140 503 kr | 285 605 kr | 253 657 kr | 246 673 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 167 558 kr | 1 358 651 kr | 1 155 043 kr | 1 208 348 kr | 1 359 163 kr |
Företrädare
- Anders F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Franberg Consulting AB för organisationsnummer?
Franberg Consulting AB har organisationsnummer 559245-0208 (5592450208).
Var ligger Franberg Consulting AB?
Franberg Consulting AB har sin registrerade adress Galeasvägen 9, 30272 Halmstad.
Vilken bransch är Franberg Consulting AB verksamt i?
Franberg Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Franberg Consulting AB?
Franberg Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 113 698 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Franberg Consulting AB?
Franberg Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Franberg Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Franberg Consulting AB föreslog en utdelning på 394 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.