Tranås Mekaniska AB
Tranås Mekaniska AB har organisationsnummer 559257-1789 (5592571789)
Aktiebolag • Org.nr: 559257-1789
Om företaget
Tranås Mekaniska AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar och byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 38 procent till 842 000 kr räkenskapsåret 2025 (608 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tranås Mekaniska AB 842 000 kr och redovisade ett resultat på 79 205 kr. Rörelsemarginalen var 13,6 procent, över branschens median (median 7,2 procent). Soliditeten var 9,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 50,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 210,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,6 procent | 7,2 procent | -0,2 procent till 16,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,9 procent | 6,9 procent | -0,3 procent till 16,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 9,1 procent | 51,7 procent | 29,3 procent till 73,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 50,5 procent | 210,9 procent | 112,9 procent till 434,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 293,2 procent | 14,4 procent | 0,0 procent till 39,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 878 av 1 372 aktiebolag inom metallegoarbeten.
- Plats 6 av 7 aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Tranås.
- Plats 231 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 4 375 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 158 429 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,6 procent | 13,6 procent |
| Vinstmarginal | -13,3 procent | 11,9 procent |
| Soliditet | -19,6 procent | 9,1 procent |
| Kassalikviditet | 79,0 procent | 50,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 293,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Koppargatan 257338 Tranås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Koppargatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Service och reparationer av fordon. Svarvning, fräsning och svetsning aluminium, rostfritt och svartstål. Servicearbeten industrier. Mindre byggarbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 608 397 kr | 842 179 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 111 600 kr | 135 927 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 52 519 kr | 38 794 kr |
| Övriga externa kostnader | 447 294 kr | 632 829 kr |
| Personalkostnader | 265 464 kr | 174 898 kr |
| Avskrivningar | 25 060 kr | 16 704 kr |
| Rörelseresultat | -70 340 kr | 114 881 kr |
| Räntekostnader | 11 067 kr | 15 033 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -81 407 kr | 99 848 kr |
| Skatt | - | 20 643 kr |
| Årets resultat | -81 407 kr | 79 205 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 50 120 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 120 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 216 341 kr | 296 623 kr |
| Varulager | 8 600 kr | 160 400 kr |
| Kortfristiga fordringar | 191 698 kr | 106 949 kr |
| Kassa och bank | 16 043 kr | 29 274 kr |
| Summa tillgångar | 266 461 kr | 296 623 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | -52 195 kr | 27 010 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 212 kr | -77 194 kr |
| Årets resultat | -81 407 kr | 79 205 kr |
| Kortfristiga skulder | 263 127 kr | 269 613 kr |
| Leverantörsskulder | 140 492 kr | 34 100 kr |
| Skatteskulder | - | 20 643 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 135 kr | 73 640 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 266 461 kr | 296 623 kr |
Företrädare
- Emil S
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tranås Mekaniska AB för organisationsnummer?
Tranås Mekaniska AB har organisationsnummer 559257-1789 (5592571789).
Var ligger Tranås Mekaniska AB?
Tranås Mekaniska AB har sin registrerade adress Koppargatan 2, 57338 Tranås.
Vilken bransch är Tranås Mekaniska AB verksamt i?
Tranås Mekaniska AB är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tranås Mekaniska AB?
Tranås Mekaniska AB hade en nettoomsättning på 842 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.