Tranås Fordonsservice AB
Tranås Fordonsservice AB har organisationsnummer 559440-7404 (5594407404)
Aktiebolag • Org.nr: 559440-7404
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarTranås
Om företaget
Tranås Fordonsservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 4 597 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 534 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tranås Fordonsservice AB 4 597 000 kr och redovisade ett resultat på 1 021 343 kr. Rörelsemarginalen var 27,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 53,9 procent, över branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 186,1 procent, över branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,8 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 28,0 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,9 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 186,1 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 85,2 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,4 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 299 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 420 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 622 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Tranås.
- Plats 58 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 1 308 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 39 648 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,7 procent | 31,7 procent | 27,8 procent |
| Vinstmarginal | 40,8 procent | 31,7 procent | 28,0 procent |
| Soliditet | 40,5 procent | 66,3 procent | 53,9 procent |
| Kassalikviditet | 125,4 procent | 235,3 procent | 186,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 procent | 87,6 procent | 85,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 365,5 procent | 1,4 procent |
| Omsättning per anställd | 487 000 kr | 2 267 000 kr | 2 299 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 69 000 kr | 405 000 kr | 420 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kopparegatan 257338 Tranås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Kopparegatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för företagets verksamhet är att bedriva service och reparation av motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 974 061 kr | 4 533 579 kr | 4 596 711 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 190 kr | 15 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 338 275 kr | 1 850 979 kr | 1 862 019 kr |
| Övriga externa kostnader | 90 451 kr | 374 842 kr | 528 289 kr |
| Personalkostnader | 137 991 kr | 810 656 kr | 839 988 kr |
| Avskrivningar | 10 494 kr | 61 042 kr | 88 286 kr |
| Rörelseresultat | 396 850 kr | 1 436 250 kr | 1 278 144 kr |
| Ränteintäkter | 43 kr | 85 kr | 9 251 kr |
| Räntekostnader | - | 149 kr | 1 211 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 396 893 kr | 1 436 186 kr | 1 286 184 kr |
| Skatt | 81 751 kr | 295 865 kr | 264 841 kr |
| Årets resultat | 315 142 kr | 1 140 321 kr | 1 021 343 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 199 406 kr | 369 910 kr | 281 624 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 199 406 kr | 369 910 kr | 281 624 kr |
| Omsättningstillgångar | 701 480 kr | 1 593 103 kr | 1 942 875 kr |
| Varulager | 29 616 kr | 36 351 kr | 34 652 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 845 kr | 152 342 kr | 516 758 kr |
| Kassa och bank | 583 019 kr | 1 104 410 kr | 1 084 299 kr |
| Summa tillgångar | 900 886 kr | 1 963 013 kr | 2 224 499 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 365 142 kr | 1 301 463 kr | 1 198 982 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 111 142 kr | 127 639 kr |
| Årets resultat | 315 142 kr | 1 140 321 kr | 1 021 343 kr |
| Kortfristiga skulder | 535 744 kr | 661 550 kr | 1 025 517 kr |
| Leverantörsskulder | 297 427 kr | 192 536 kr | 333 823 kr |
| Skatteskulder | 81 751 kr | 326 124 kr | 496 329 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 142 383 kr | 136 199 kr | 181 275 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 900 886 kr | 1 963 013 kr | 2 224 499 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Tranås ska bedriva service och reparation av motorfordon.
Företrädare
- Magnus A (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tranås Fordonsservice AB för organisationsnummer?
Tranås Fordonsservice AB har organisationsnummer 559440-7404 (5594407404).
Var ligger Tranås Fordonsservice AB?
Tranås Fordonsservice AB har sin registrerade adress Kopparegatan 2, 57338 Tranås.
Vilken bransch är Tranås Fordonsservice AB verksamt i?
Tranås Fordonsservice AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tranås Fordonsservice AB?
Tranås Fordonsservice AB hade en nettoomsättning på 4 597 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tranås Fordonsservice AB?
Tranås Fordonsservice AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.