Visinda AB
Visinda AB har organisationsnummer 559268-8146 (5592688146)
Aktiebolag • Org.nr: 559268-8146
Om företaget
Visinda AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ludvika. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Företaget bedriver även verksamhet inom datakonsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 1 160 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 708 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Visinda AB 1 160 000 kr och redovisade ett resultat på 51 571 kr. Rörelsemarginalen var 6,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 67,4 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 307,0 procent, under branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,4 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 307,0 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -32,1 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 160 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 820 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 308 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 6 av 20 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Ludvika.
- Plats 317 av 674 aktiebolag med säte i Ludvika.
- Plats 3 638 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 132 805 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,5 procent | 15,6 procent | -1,4 procent | 0,6 procent | 6,4 procent |
| Vinstmarginal | 11,5 procent | 15,6 procent | -1,4 procent | 0,5 procent | 6,4 procent |
| Soliditet | 39,7 procent | 40,8 procent | 48,9 procent | 74,4 procent | 67,4 procent |
| Kassalikviditet | 211,3 procent | 217,2 procent | 210,0 procent | 387,2 procent | 307,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,5 procent | 56,1 procent | 9,2 procent | 3,1 procent | 16,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 41,7 procent | 5,6 procent | -30,9 procent | -32,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 651 000 kr | 1 170 000 kr | 1 236 000 kr | 854 000 kr | 1 160 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 057 000 kr | 810 000 kr | 857 000 kr | 570 000 kr | 820 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västerbacksvägen 1977160 Ludvika
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Västerbacksvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultationer gällande: -Projektledning -Automation, speciellt system innehållande kameror -IT-support -Förstudier, affärsanalys, marknadsundersökningar -Allmänna konsulttjänster samt hjälp till nystartade verksamheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 650 955 kr | 2 340 356 kr | 2 472 250 kr | 1 707 865 kr | 1 159 936 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 99 902 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | - | - | 6 511 kr |
| Övriga externa kostnader | 395 050 kr | 425 362 kr | 757 269 kr | 523 722 kr | 255 777 kr |
| Personalkostnader | 1 057 077 kr | 1 620 272 kr | 1 714 853 kr | 1 140 985 kr | 819 759 kr |
| Avskrivningar | - | 28 810 kr | 32 964 kr | 32 964 kr | 4 154 kr |
| Rörelseresultat | 189 985 kr | 364 166 kr | -34 328 kr | 10 187 kr | 73 735 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 kr | 71 kr | 120 kr | 79 kr |
| Räntekostnader | 21 kr | 0 kr | - | 1 460 kr | 35 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 189 964 kr | 364 183 kr | -34 257 kr | 8 846 kr | 73 779 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | -100 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 36 300 kr | 67 934 kr | 30 452 kr | 46 619 kr | 22 208 kr |
| Årets resultat | 103 664 kr | 196 249 kr | 35 291 kr | 12 227 kr | 51 571 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 80 082 kr | 47 118 kr | 4 154 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 70 082 kr | 37 118 kr | 4 154 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 386 584 kr | 778 105 kr | 740 872 kr | 530 211 kr | 475 319 kr |
| Kortfristiga fordringar | 81 109 kr | 207 388 kr | 497 571 kr | 122 886 kr | 109 476 kr |
| Kassa och bank | 305 475 kr | 570 717 kr | 243 301 kr | 407 325 kr | 365 843 kr |
| Summa tillgångar | 386 584 kr | 858 187 kr | 787 990 kr | 534 365 kr | 475 319 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 153 664 kr | 349 913 kr | 385 205 kr | 397 432 kr | 320 503 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 103 664 kr | 299 914 kr | 335 205 kr | 218 932 kr |
| Årets resultat | 103 664 kr | 196 249 kr | 35 291 kr | 12 227 kr | 51 571 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 150 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 182 920 kr | 358 274 kr | 352 785 kr | 136 933 kr | 154 816 kr |
| Leverantörsskulder | 9 529 kr | 5 534 kr | 18 496 kr | 9 023 kr | 28 576 kr |
| Skatteskulder | 4 299 kr | 39 077 kr | 35 129 kr | 0 kr | 6 407 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 93 029 kr | 185 984 kr | 171 213 kr | 69 168 kr | 56 202 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 386 584 kr | 858 187 kr | 787 990 kr | 534 365 kr | 475 319 kr |
Företrädare
- Pontus L
Undertecknad i Ludvika 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Visinda AB för organisationsnummer?
Visinda AB har organisationsnummer 559268-8146 (5592688146).
Var ligger Visinda AB?
Visinda AB har sin registrerade adress Västerbacksvägen 19, 77160 Ludvika.
Vilken bransch är Visinda AB verksamt i?
Visinda AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Visinda AB?
Visinda AB hade en nettoomsättning på 1 160 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Visinda AB?
Visinda AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Visinda AB någon utdelning?
Styrelsen i Visinda AB föreslog en utdelning på 220 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ludvika
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-08-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.