VM Metall & Läder AB
VM Metall & Läder AB har organisationsnummer 559272-2762 (5592722762)
Aktiebolag • Org.nr: 559272-2762
Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorderKista
Om företaget
VM Metall & Läder AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47771).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,3 procent | 55,7 procent | 29,2 procent till 79,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 388,5 procent | 143,9 procent | 55,9 procent till 321,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -53,5 procent | 7,1 procent | -5,6 procent till 25,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,8 procent | 20,6 procent | 74,3 procent |
| Kassalikviditet | 494,9 procent | 126,0 procent | 388,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,2 procent | 331,7 procent | -53,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sibeliusgången 14 lgh 180916473 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med smycken och kläder.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 91 042 kr | 37 542 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 12 500 kr | 13 627 kr | 4 078 kr |
| Rörelseresultat | 78 542 kr | 23 915 kr | -4 078 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 209 kr |
| Räntekostnader | - | - | 318 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 78 542 kr | 23 915 kr | -4 187 kr |
| Skatt | 16 807 kr | 4 925 kr | - |
| Årets resultat | 61 735 kr | 18 990 kr | -4 187 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 108 700 kr | 27 756 kr | 10 531 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 540 kr | 10 531 kr |
| Kassa och bank | 108 700 kr | 27 216 kr | - |
| Summa tillgångar | 108 700 kr | 27 756 kr | 10 531 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 86 735 kr | 5 725 kr | 7 820 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -38 265 kr | -12 993 kr |
| Årets resultat | 61 735 kr | 18 990 kr | -4 187 kr |
| Kortfristiga skulder | 21 965 kr | 22 031 kr | 2 711 kr |
| Skatteskulder | 16 807 kr | 21 732 kr | 3 455 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 158 kr | 300 kr | -744 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 108 700 kr | 27 756 kr | 10 531 kr |
Ur årsredovisningen
Revision
Företrädare
- Nehad B
Undertecknad i Malmö.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VM Metall & Läder AB för organisationsnummer?
VM Metall & Läder AB har organisationsnummer 559272-2762 (5592722762).
Var ligger VM Metall & Läder AB?
VM Metall & Läder AB har sin registrerade adress Sibeliusgången 14 lgh 1809, 16473 Kista.
Vilken bransch är VM Metall & Läder AB verksamt i?
VM Metall & Läder AB är registrerat i branschen detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2023)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.