TR Solutions AB
TR Solutions AB har organisationsnummer 559274-3396 (5592743396)
Aktiebolag • Org.nr: 559274-3396
Om företaget
TR Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar mobil restaurangverksamhet, annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag, teknisk konsultverksamhet inom elteknik och fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TR Solutions AB 138 376 kr och redovisade ett resultat på 15 264 kr. Rörelsemarginalen var 10,8 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 56,0 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 391,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,8 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,0 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 56,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 391,4 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 470 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 596 av 712 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 44 624 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 79 513 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 239 145 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,2 procent | - | - | 10,8 procent |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | - | - | 11,0 procent |
| Soliditet | 48,8 procent | 77,3 procent | 74,0 procent | 56,0 procent |
| Kassalikviditet | 205,6 procent | 507,8 procent | - | 391,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,1 procent | 25,5 procent | -106,1 procent | 22,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -75,4 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slättåkragränd 58c/o c/o Thomas Lundgren
12572 Älvsjö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Slättåkragränd 58 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk konsultverksamhet inom elteknik. Bemanning inom Byggverksamhet och kringliggande tjänster. Fastighetsförvaltning och dess kringliggande tjänster.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 326 179 kr | 80 384 kr | 0 kr | 138 376 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 260 088 kr | 38 993 kr | 9 354 kr | 73 055 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 862 kr | 19 125 kr | 25 104 kr | 59 442 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 kr |
| Rörelseresultat | 33 229 kr | 22 266 kr | -34 458 kr | 14 951 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 263 kr |
| Räntekostnader | 47 kr | 243 kr | 802 kr | -49 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 33 182 kr | 22 023 kr | -35 260 kr | 15 264 kr |
| Skatt | 7 109 kr | 4 585 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 26 073 kr | 17 438 kr | -35 260 kr | 15 264 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 104 648 kr | 88 639 kr | 44 914 kr | 123 145 kr |
| Varulager | - | - | - | 13 024 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 036 kr | 7 909 kr | 11 450 kr | 4 649 kr |
| Kassa och bank | 102 612 kr | 80 730 kr | 33 464 kr | 105 472 kr |
| Summa tillgångar | 104 648 kr | 88 639 kr | 44 914 kr | 123 145 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 51 073 kr | 68 511 kr | 33 241 kr | 68 927 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 26 073 kr | 43 501 kr | 28 664 kr |
| Årets resultat | 26 073 kr | 17 438 kr | -35 260 kr | 15 264 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 902 kr | 17 455 kr | 0 kr | 28 132 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 5 023 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | -2 963 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 902 kr | 17 455 kr | 0 kr | 27 498 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 104 648 kr | 88 639 kr | 44 914 kr | 123 145 kr |
Företrädare
- Pär Thomas David L (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad i Älvsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TR Solutions AB för organisationsnummer?
TR Solutions AB har organisationsnummer 559274-3396 (5592743396).
Var ligger TR Solutions AB?
TR Solutions AB har sin registrerade adress Slättåkragränd 58, 12572 Älvsjö.
Vilken bransch är TR Solutions AB verksamt i?
TR Solutions AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TR Solutions AB?
TR Solutions AB hade en nettoomsättning på 138 376 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- TR Solutions AB (Företagsnamn)
- TR Kalkylservice (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser kylkyltjänster inom elteknik och byggverksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.