Bold Head Restaurants AB
Bold Head Restaurants AB har organisationsnummer 559293-7329 (5592937329)
Aktiebolag • Org.nr: 559293-7329
Om företaget
Bold Head Restaurants AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 6 363 456 kr räkenskapsåret 2025 (5 507 027 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bold Head Restaurants AB 6 363 456 kr och redovisade ett resultat på 240 749 kr. Rörelsemarginalen var 4,7 procent, över branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 77,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 394,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 77,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 394,4 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 909 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 303 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 871 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 492 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 5 812 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 195 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 29 760 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,4 procent | 3,4 procent | 4,9 procent | 4,7 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 3,4 procent | 4,9 procent | 4,8 procent |
| Soliditet | 41,2 procent | 57,7 procent | 56,5 procent | 77,4 procent |
| Kassalikviditet | 150,4 procent | 191,6 procent | 200,8 procent | 394,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 procent | 45,0 procent | 41,7 procent | 40,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,8 procent | 11,6 procent | - |
| Omsättning per anställd | 725 000 kr | 705 000 kr | 787 000 kr | 909 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 241 000 kr | 228 000 kr | 293 000 kr | 303 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Idungatan 8c/o Fäldt Fedko
11345 Stockholm
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Idungatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, catering samt uthyrning av personal inom restaurangbranschen, idka handel och förvaltning av värdepapper samt med ovanstående förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 076 595 kr | 4 933 135 kr | 5 507 027 kr | 6 363 456 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 40 840 kr | 15 794 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 366 188 kr | 2 047 021 kr | 2 278 791 kr | 2 565 493 kr |
| Övriga externa kostnader | 892 209 kr | 1 137 668 kr | 909 916 kr | 1 358 307 kr |
| Personalkostnader | 1 687 861 kr | 1 594 240 kr | 2 050 619 kr | 2 122 664 kr |
| Rörelseresultat | 171 177 kr | 170 000 kr | 267 701 kr | 301 533 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 43 kr | 4 808 kr |
| Räntekostnader | 784 kr | 1 443 kr | 445 kr | 865 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 170 393 kr | 168 563 kr | 267 299 kr | 305 476 kr |
| Skatt | 36 638 kr | 38 892 kr | 60 685 kr | 64 727 kr |
| Årets resultat | 133 755 kr | 129 671 kr | 206 614 kr | 240 749 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 385 261 kr | 499 970 kr | 876 283 kr | 762 837 kr |
| Varulager | 74 503 kr | 96 915 kr | 118 653 kr | 118 938 kr |
| Kortfristiga fordringar | 145 436 kr | 169 944 kr | 183 821 kr | 531 852 kr |
| Kassa och bank | 165 322 kr | 233 111 kr | 573 809 kr | 112 047 kr |
| Summa tillgångar | 385 261 kr | 499 970 kr | 876 283 kr | 762 837 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 158 755 kr | 288 426 kr | 495 040 kr | 590 531 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 133 755 kr | 263 426 kr | 324 782 kr |
| Årets resultat | 133 755 kr | 129 671 kr | 206 614 kr | 240 749 kr |
| Kortfristiga skulder | 206 571 kr | 210 331 kr | 377 390 kr | 163 252 kr |
| Leverantörsskulder | 133 039 kr | 89 652 kr | 144 435 kr | 13 443 kr |
| Skatteskulder | 32 972 kr | 68 316 kr | 99 577 kr | 25 592 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 561 kr | 42 364 kr | 123 379 kr | 38 368 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 385 261 kr | 499 970 kr | 876 283 kr | 762 837 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades 2020 och bedriver restaurangverksamhet, catering samt uthyrning av personal inom restaurangbranschen, idka handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholms komun .
Företrädare
- Maria Patricia F (styrelseordförande)
- Adam Ludvig Christopher F (styrelseledamot)
- Johan Marcus H (huvudansvarig revisor)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bold Head Restaurants AB för organisationsnummer?
Bold Head Restaurants AB har organisationsnummer 559293-7329 (5592937329).
Var ligger Bold Head Restaurants AB?
Bold Head Restaurants AB har sin registrerade adress Idungatan 8, 11345 Stockholm.
Vilken bransch är Bold Head Restaurants AB verksamt i?
Bold Head Restaurants AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bold Head Restaurants AB?
Bold Head Restaurants AB hade en nettoomsättning på 6 363 456 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bold Head Restaurants AB?
Bold Head Restaurants AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Bold Head Restaurants AB någon utdelning?
Styrelsen i Bold Head Restaurants AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.