Staffan Eriksson AB
Staffan Eriksson AB har organisationsnummer 559296-5122 (5592965122)
Aktiebolag • Org.nr: 559296-5122
Om företaget
Staffan Eriksson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Danderyd. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 2 791 260 kr räkenskapsåret 2025 (2 236 738 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Staffan Eriksson AB 2 791 260 kr och redovisade ett resultat på 618 895 kr. Rörelsemarginalen var 27,9 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 69,3 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 297,5 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,9 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 69,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 297,5 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 24,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 791 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 168 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 383 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 45 av 619 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Danderyd.
- Plats 254 av 2 016 aktiebolag med säte i Danderyd.
- Plats 19 320 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 62 029 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,9 procent | 51,4 procent | 26,6 procent | 31,5 procent | 27,9 procent |
| Vinstmarginal | 46,9 procent | 51,4 procent | 29,0 procent | 33,5 procent | 28,1 procent |
| Soliditet | 53,6 procent | 52,6 procent | 57,8 procent | 61,3 procent | 69,3 procent |
| Kassalikviditet | 392,8 procent | 440,9 procent | 292,0 procent | 390,6 procent | 297,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,7 procent | 87,9 procent | 37,3 procent | 40,4 procent | 37,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 223,0 procent | -42,9 procent | 6,4 procent | 24,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 139 000 kr | 1 840 000 kr | 2 102 000 kr | 2 237 000 kr | 2 791 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 576 000 kr | 815 000 kr | 1 157 000 kr | 995 000 kr | 1 168 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roddarestigen 318235 Danderyd
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Roddarestigen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 138 850 kr | 3 679 323 kr | 2 101 644 kr | 2 236 738 kr | 2 791 260 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 770 kr | 451 kr | 3 718 kr | 603 kr |
| Övriga externa kostnader | 25 197 kr | 153 612 kr | 364 599 kr | 540 309 kr | 810 679 kr |
| Personalkostnader | 576 325 kr | 1 629 089 kr | 1 156 759 kr | 994 503 kr | 1 168 086 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 14 716 kr |
| Rörelseresultat | 534 230 kr | 1 890 281 kr | 558 098 kr | 704 846 kr | 779 951 kr |
| Ränteintäkter | - | 112 kr | 358 kr | 38 307 kr | 2 983 kr |
| Räntekostnader | - | -18 kr | -29 807 kr | 12 350 kr | 2 028 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 534 230 kr | 1 890 411 kr | 609 062 kr | 748 909 kr | 784 195 kr |
| Bokslutsdispositioner | -133 707 kr | -470 000 kr | 133 707 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 82 630 kr | 292 884 kr | 159 087 kr | 161 499 kr | 169 173 kr |
| Årets resultat | 317 893 kr | 1 127 527 kr | 583 682 kr | 587 410 kr | 618 895 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 744 713 kr | 622 429 kr | 1 604 421 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 73 580 kr | 58 864 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 744 713 kr | 548 849 kr | 1 545 557 kr |
| Omsättningstillgångar | 639 375 kr | 2 439 932 kr | 1 964 574 kr | 1 749 363 kr | 811 043 kr |
| Kortfristiga fordringar | 286 742 kr | 277 262 kr | 143 472 kr | 440 810 kr | 536 926 kr |
| Kassa och bank | 352 633 kr | 2 162 670 kr | 1 821 102 kr | 1 308 553 kr | 274 117 kr |
| Summa tillgångar | 639 375 kr | 2 439 932 kr | 2 709 287 kr | 2 371 792 kr | 2 415 464 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 342 893 kr | 1 282 870 kr | 1 566 552 kr | 1 453 962 kr | 1 672 857 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 130 343 kr | 957 870 kr | 841 552 kr | 1 028 962 kr |
| Årets resultat | 317 893 kr | 1 127 527 kr | 583 682 kr | 587 410 kr | 618 895 kr |
| Obeskattade reserver | 133 707 kr | 603 707 kr | 470 000 kr | 470 000 kr | 470 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 162 775 kr | 553 355 kr | 672 736 kr | 447 830 kr | 272 607 kr |
| Leverantörsskulder | 7 306 kr | 9 647 kr | 14 796 kr | 71 012 kr | 86 404 kr |
| Skatteskulder | 86 799 kr | 401 060 kr | 414 504 kr | 92 649 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 669 kr | 142 649 kr | 172 718 kr | 266 224 kr | 83 722 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 639 375 kr | 2 439 932 kr | 2 709 287 kr | 2 371 792 kr | 2 415 464 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Staffan E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Staffan Eriksson AB för organisationsnummer?
Staffan Eriksson AB har organisationsnummer 559296-5122 (5592965122).
Var ligger Staffan Eriksson AB?
Staffan Eriksson AB har sin registrerade adress Roddarestigen 3, 18235 Danderyd.
Vilken bransch är Staffan Eriksson AB verksamt i?
Staffan Eriksson AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Staffan Eriksson AB?
Staffan Eriksson AB hade en nettoomsättning på 2 791 260 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Staffan Eriksson AB?
Staffan Eriksson AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Staffan Eriksson AB någon utdelning?
Styrelsen i Staffan Eriksson AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Danderyd
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.