Harald & Mrs AB
Harald & Mrs AB har organisationsnummer 559431-1945 (5594311945)
Aktiebolag • Org.nr: 559431-1945
Om företaget
Harald & Mrs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stocksund. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 2 854 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 596 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Harald & Mrs AB 2 854 000 kr och redovisade ett resultat på 217 715 kr. Rörelsemarginalen var 17,8 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 49,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 426,8 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,8 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 49,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 426,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 427 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 943 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 299 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 42 av 619 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Danderyd.
- Plats 247 av 2 016 aktiebolag med säte i Danderyd.
- Plats 18 957 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 60 838 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 70,8 procent | 20,4 procent | 17,8 procent |
| Vinstmarginal | 70,8 procent | 20,4 procent | 15,0 procent |
| Soliditet | 41,9 procent | 56,6 procent | 49,2 procent |
| Kassalikviditet | 229,5 procent | 469,9 procent | 426,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,2 procent | 37,4 procent | 26,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 116,9 procent | 9,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 298 000 kr | 1 427 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 825 000 kr | 943 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bengt Färjares Väg 14c/o c/o Ledin Stigerud
18277 Stocksund
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Bengt Färjares Väg 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att bedriva konsultverksamhet inom e-handel, affärsutveckling, inredning och telekom samt investeringar i fastigheter och värdepapper
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 197 203 kr | 2 596 074 kr | 2 853 625 kr |
| Övriga externa kostnader | 73 917 kr | 401 237 kr | 446 412 kr |
| Personalkostnader | 272 010 kr | 1 649 169 kr | 1 885 038 kr |
| Avskrivningar | 3 814 kr | 15 551 kr | 15 550 kr |
| Rörelseresultat | 847 462 kr | 530 117 kr | 506 625 kr |
| Ränteintäkter | 20 kr | 481 kr | 98 kr |
| Räntekostnader | 102 kr | 263 kr | 2 852 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 847 380 kr | 530 335 kr | 427 755 kr |
| Bokslutsdispositioner | -214 705 kr | -134 233 kr | -129 816 kr |
| Skatt | 132 686 kr | 82 956 kr | 80 224 kr |
| Årets resultat | 499 989 kr | 313 146 kr | 217 715 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 73 938 kr | 99 503 kr | 67 837 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 73 938 kr | 58 387 kr | 42 837 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 41 116 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 179 864 kr | 1 381 576 kr | 1 621 757 kr |
| Kortfristiga fordringar | 505 863 kr | 390 244 kr | 543 300 kr |
| Kassa och bank | 674 001 kr | 991 332 kr | 1 078 457 kr |
| Summa tillgångar | 1 253 802 kr | 1 481 079 kr | 1 689 594 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 524 989 kr | 838 135 kr | 830 850 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 499 989 kr | 588 135 kr |
| Årets resultat | 499 989 kr | 313 146 kr | 217 715 kr |
| Obeskattade reserver | 214 705 kr | 348 938 kr | 478 754 kr |
| Kortfristiga skulder | 514 108 kr | 294 006 kr | 379 990 kr |
| Leverantörsskulder | 11 794 kr | 1 867 kr | 34 749 kr |
| Skatteskulder | 132 686 kr | 82 956 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 357 629 kr | 209 183 kr | 345 241 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 253 802 kr | 1 481 079 kr | 1 689 594 kr |
Företrädare
- Erica L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Harald & Mrs AB för organisationsnummer?
Harald & Mrs AB har organisationsnummer 559431-1945 (5594311945).
Var ligger Harald & Mrs AB?
Harald & Mrs AB har sin registrerade adress Bengt Färjares Väg 14, 18277 Stocksund.
Vilken bransch är Harald & Mrs AB verksamt i?
Harald & Mrs AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Harald & Mrs AB?
Harald & Mrs AB hade en nettoomsättning på 2 854 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Harald & Mrs AB?
Harald & Mrs AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Harald & Mrs AB någon utdelning?
Styrelsen i Harald & Mrs AB föreslog en utdelning på 225 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Danderyd
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.