VEMA SOLUTIONS AB
VEMA SOLUTIONS AB har organisationsnummer 559298-8264 (5592988264)
Aktiebolag • Org.nr: 559298-8264
Om företaget
VEMA SOLUTIONS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lomma. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 2 475 460 kr räkenskapsåret 2025 (3 113 999 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VEMA SOLUTIONS AB 2 475 460 kr och redovisade ett resultat på 78 212 kr. Rörelsemarginalen var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 24,6 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 124,0 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 24,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 124,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -20,5 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 238 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 259 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 987 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 7 av 15 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Lomma.
- Plats 135 av 953 aktiebolag med säte i Lomma.
- Plats 7 980 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 69 393 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 34,3 procent | 0,1 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 27,8 procent | 0,1 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 84,9 procent | 18,1 procent | 43,1 procent | 24,6 procent |
| Kassalikviditet | - | 660,1 procent | 13,1 procent | 103,8 procent | 124,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 82,1 procent | -368,5 procent | 91,6 procent | 21,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -20,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 557 000 kr | 1 238 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 770 000 kr | 259 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Industrigatan 19b23435 Lomma
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Industrigatan 19b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, byggprojektledning och byggentreprenad. Bolaget skall även bedriva uthyrning av personal och material, utbildning, event management handel och design av för byggbranschen relevanta produkter, samt handel inom konfektion, sport och hobbyvaror och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 0 kr | 3 113 999 kr | 2 475 460 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 47 000 kr | 148 806 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 683 200 kr |
| Övriga externa kostnader | - | - | 1 300 kr | 189 828 kr | 494 515 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 1 540 864 kr | 518 422 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 103 634 kr | 83 777 kr |
| Rörelseresultat | - | -5 000 kr | -9 581 kr | 1 067 921 kr | 3 215 kr |
| Ränteintäkter | - | 35 kr | 359 kr | 264 kr | 58 kr |
| Räntekostnader | - | - | 253 kr | 854 kr | 1 371 kr |
| Resultat efter finansiella poster | - | 115 035 kr | -149 475 kr | 867 081 kr | 1 902 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -263 000 kr | 100 000 kr |
| Skatt | - | - | - | 163 007 kr | 23 690 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 115 035 kr | -149 475 kr | 441 074 kr | 78 212 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 kr | 200 250 kr | 549 620 kr | 297 843 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 549 620 kr | 297 843 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 200 250 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 165 035 kr | 24 089 kr | 568 817 kr | 1 162 579 kr |
| Varulager | - | - | - | 180 689 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 140 000 kr | 0 kr | 17 974 kr | 475 434 kr |
| Kassa och bank | - | - | 24 089 kr | 370 154 kr | 687 145 kr |
| Summa tillgångar | 25 000 kr | 165 035 kr | 224 339 kr | 1 118 437 kr | 1 460 422 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 000 kr | 140 035 kr | 40 560 kr | 481 634 kr | 359 846 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | - | 165 035 kr | 15 560 kr | 256 634 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 115 035 kr | -149 475 kr | 441 074 kr | 78 212 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 263 000 kr | 163 000 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 25 000 kr | 183 779 kr | 373 803 kr | 937 576 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 24 450 kr | 439 758 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 201 621 kr | 251 083 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 170 250 kr | 113 992 kr | 198 277 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 000 kr | 165 035 kr | 224 339 kr | 1 118 437 kr | 1 460 422 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom byggbrancsh. Företaget har sitt säte i Lomma.
Företrädare
- Karolis G
Undertecknad i Lomma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VEMA SOLUTIONS AB för organisationsnummer?
VEMA SOLUTIONS AB har organisationsnummer 559298-8264 (5592988264).
Var ligger VEMA SOLUTIONS AB?
VEMA SOLUTIONS AB har sin registrerade adress Industrigatan 19b, 23435 Lomma.
Vilken bransch är VEMA SOLUTIONS AB verksamt i?
VEMA SOLUTIONS AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VEMA SOLUTIONS AB?
VEMA SOLUTIONS AB hade en nettoomsättning på 2 475 460 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VEMA SOLUTIONS AB?
VEMA SOLUTIONS AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lomma
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.