Living och Hambert AB
Living och Hambert AB har organisationsnummer 559330-7878 (5593307878)
Aktiebolag • Org.nr: 559330-7878
Om företaget
Living och Hambert AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bjärred. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar skötsel och underhåll av grönytor, byggnadssnickeriarbeten och fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 63 procent till 1 379 915 kr räkenskapsåret 2025 (3 698 437 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga omläggning av verksamheten till annat bolag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Living och Hambert AB 1 379 915 kr och redovisade ett resultat på 46 514 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 75,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 405,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 75,4 procent | 45,9 procent | 22,6 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 405,8 procent | 192,1 procent | 118,2 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 32,1 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -62,7 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 380 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 351 000 kr | 520 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 421 av 8 926 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 9 av 15 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Lomma.
- Plats 277 av 948 aktiebolag med säte i Lomma.
- Plats 13 367 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 116 223 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 3,2 procent | -3,4 procent | 3,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,4 procent | 3,2 procent | -3,4 procent | 3,4 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 38,4 procent | 22,2 procent | 75,4 procent |
| Kassalikviditet | 98,4 procent | 130,6 procent | 92,6 procent | 405,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,4 procent | 45,9 procent | -127,9 procent | 32,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -23,2 procent | -8,7 procent | -62,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 319 000 kr | 1 013 000 kr | 1 233 000 kr | 1 380 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 593 000 kr | 416 000 kr | 415 000 kr | 351 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra västkustvägen 6023736 Bjärred
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Södra västkustvägen 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Snickeri, nybyggnation, renovering, trädgårdsarbete, grävarbete, fastighetsservice, fastighetsunderhåll, trädfällning, montering av möbler, eftersyn av bostad. Entreprenad arbete inom fastighetsservice, trädgårdsanläggning, bygg.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 275 140 kr | 4 051 940 kr | 3 698 437 kr | 1 379 915 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 39 658 kr | 17 137 kr | 33 098 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 257 638 kr | 208 958 kr | 422 145 kr | 199 688 kr |
| Övriga externa kostnader | 755 332 kr | 837 435 kr | 715 190 kr | 321 446 kr |
| Personalkostnader | 2 370 410 kr | 1 662 801 kr | 1 243 689 kr | 351 369 kr |
| Avskrivningar | - | - | 7 534 kr | 7 534 kr |
| Rörelseresultat | 126 045 kr | 130 455 kr | -126 112 kr | 46 086 kr |
| Ränteintäkter | - | 432 kr | 315 kr | 428 kr |
| Räntekostnader | - | - | 65 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 126 045 kr | 130 887 kr | -125 862 kr | 46 514 kr |
| Skatt | 29 622 kr | 28 032 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 96 423 kr | 102 855 kr | -125 862 kr | 46 514 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 30 136 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 30 136 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 437 185 kr | 583 771 kr | 413 402 kr | 192 319 kr |
| Varulager | 126 488 kr | 114 266 kr | 93 828 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 77 489 kr | 242 356 kr | 202 879 kr | 27 210 kr |
| Kassa och bank | 233 208 kr | 227 149 kr | 116 695 kr | 165 109 kr |
| Summa tillgångar | 437 185 kr | 583 771 kr | 443 538 kr | 192 319 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 121 423 kr | 224 278 kr | 98 417 kr | 144 930 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 96 423 kr | 199 279 kr | 73 416 kr |
| Årets resultat | 96 423 kr | 102 855 kr | -125 862 kr | 46 514 kr |
| Kortfristiga skulder | 315 762 kr | 359 493 kr | 345 121 kr | 47 389 kr |
| Leverantörsskulder | 120 196 kr | 125 624 kr | 204 442 kr | 1 001 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 168 802 kr | 182 405 kr | 69 684 kr | 46 388 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 437 185 kr | 583 771 kr | 443 538 kr | 192 319 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades 2021-06-28 och bedriver verksamhet inom snickeri, nybyggnation, renovering, fastighetsunderhåll och entreprenad arbete inom fastighetsservice och bygg. Bolaget bedriver även verksamhet inom trädgårdsarbete, grävarbete, trädfällning och entreprenad arbete inom trädgårdsanläggning. Vidare så erbjuder bolaget montering av möbler och eftersyn av bostäder. Företaget har sitt säte i Lomma kommun, Skåne län.
Bolaget har under året trappas ned. Ägareförhållanden har ändrats och verksamheten har fortsatt i ett annat bolag. Bolaget kommer vara vilande under år 2026.
Företrädare
- Kristoffer L
Undertecknad i Lomma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Living och Hambert AB för organisationsnummer?
Living och Hambert AB har organisationsnummer 559330-7878 (5593307878).
Var ligger Living och Hambert AB?
Living och Hambert AB har sin registrerade adress Södra västkustvägen 60, 23736 Bjärred.
Vilken bransch är Living och Hambert AB verksamt i?
Living och Hambert AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Living och Hambert AB?
Living och Hambert AB hade en nettoomsättning på 1 379 915 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Living och Hambert AB?
Living och Hambert AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Living och Hambert AB någon utdelning?
Styrelsen i Living och Hambert AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lomma
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.