NW Måleri AB
NW Måleri AB har organisationsnummer 559316-6746 (5593166746)
Aktiebolag • Org.nr: 559316-6746
Om företaget
NW Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åby. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 092 486 kr räkenskapsåret 2025 (960 284 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NW Måleri AB 1 092 486 kr och redovisade ett resultat på 7 909 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 33,5 procent, under branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 144,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,5 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 144,8 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,8 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 339 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 21 av 29 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Norrköping.
- Plats 1 819 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 5 357 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 137 842 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,9 procent | 13,5 procent | -1,8 procent | 3,1 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 43,9 procent | 13,5 procent | -1,9 procent | 3,0 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 58,7 procent | 60,4 procent | 59,3 procent | 43,4 procent | 33,5 procent |
| Kassalikviditet | 242,1 procent | 206,1 procent | 208,1 procent | 163,6 procent | 144,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,8 procent | 38,4 procent | -6,0 procent | 11,1 procent | 3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 150,8 procent | -15,6 procent | 50,2 procent | 13,8 procent |
| Omsättning per anställd | 302 000 kr | 758 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 79 000 kr | 463 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Stockholmsvägen 1561633 Åby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleriverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 302 258 kr | 757 914 kr | 639 400 kr | 960 284 kr | 1 092 486 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 463 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 50 139 kr | 135 634 kr | - | 171 626 kr | 143 939 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 898 kr | 57 157 kr | 52 167 kr | 63 693 kr | 66 280 kr |
| Personalkostnader | 78 544 kr | 462 642 kr | 469 182 kr | 682 990 kr | 859 373 kr |
| Avskrivningar | - | - | 12 845 kr | 12 844 kr | 12 844 kr |
| Rörelseresultat | 132 677 kr | 102 481 kr | -11 350 kr | 29 594 kr | 10 050 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 71 kr | -26 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | - | 702 kr | 875 kr | 71 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 132 677 kr | 102 481 kr | -11 981 kr | 28 693 kr | 9 979 kr |
| Skatt | 27 330 kr | 21 191 kr | 0 kr | 3 860 kr | 2 070 kr |
| Årets resultat | 105 347 kr | 81 290 kr | -11 981 kr | 24 833 kr | 7 909 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 64 223 kr | 51 378 kr | 38 534 kr | 25 690 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 64 223 kr | 51 378 kr | 38 534 kr | 25 690 kr |
| Omsättningstillgångar | 222 098 kr | 286 416 kr | 285 416 kr | 478 127 kr | 667 973 kr |
| Kortfristiga fordringar | 78 196 kr | 94 404 kr | 44 795 kr | 12 435 kr | 131 492 kr |
| Kassa och bank | 143 902 kr | 192 012 kr | 240 621 kr | 465 692 kr | 536 481 kr |
| Summa tillgångar | 222 098 kr | 350 639 kr | 336 794 kr | 516 661 kr | 693 663 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 130 347 kr | 211 637 kr | 199 656 kr | 224 489 kr | 232 398 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 105 347 kr | 186 637 kr | 174 656 kr | 199 489 kr |
| Årets resultat | 105 347 kr | 81 290 kr | -11 981 kr | 24 833 kr | 7 909 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 751 kr | 139 002 kr | 137 138 kr | 292 172 kr | 461 265 kr |
| Leverantörsskulder | 24 351 kr | 14 276 kr | 41 769 kr | 0 kr | 5 947 kr |
| Skatteskulder | 27 330 kr | 48 521 kr | 21 191 kr | 3 860 kr | 5 930 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 070 kr | 76 205 kr | 74 178 kr | 83 683 kr | 109 339 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 222 098 kr | 350 639 kr | 336 794 kr | 516 661 kr | 693 663 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att bedriva måleriverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Norrköping
Företrädare
- Niklas W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NW Måleri AB för organisationsnummer?
NW Måleri AB har organisationsnummer 559316-6746 (5593166746).
Var ligger NW Måleri AB?
NW Måleri AB har sin registrerade adress Gamla Stockholmsvägen 15, 61633 Åby.
Vilken bransch är NW Måleri AB verksamt i?
NW Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NW Måleri AB?
NW Måleri AB hade en nettoomsättning på 1 092 486 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.