Måleri C Flores AB

Måleri C Flores AB har organisationsnummer 559466-5407 (5594665407)

Aktiebolag • Org.nr: 559466-5407

MåleriarbetenNorrköping

Aktivt företagVerksamt sedan 2024Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Måleri C Flores AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).

Ekonomi

866 172 krOmsättning▲ 22 procent
193 610 krÅrets resultat
1Antal anställda
74,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 22 procent till 866 172 kr räkenskapsåret 2025 (712 071 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Måleri C Flores AB 866 172 kr och redovisade ett resultat på 193 610 kr. Rörelsemarginalen var 28,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 74,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 394,8 procent, över branschens median (median 233,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal28,1 procent8,0 procent1,4 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal28,2 procent7,8 procent1,1 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet74,7 procent52,6 procent32,9 procent till 71,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet394,8 procent233,4 procent148,9 procent till 400,6 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital83,5 procent25,3 procent2,7 procent till 55,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt21,6 procent6,1 procent-15,0 procent till 32,1 procentöver branschens median
Omsättning per anställd866 000 kr1 089 000 kr770 000 kr till 1 471 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd379 000 kr546 000 kr388 000 kr till 675 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 509 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 24 av 29 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Norrköping.
  • Plats 2 015 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
  • Plats 6 025 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
  • Plats 156 350 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal2,5 procent28,1 procent
Vinstmarginal2,5 procent28,2 procent
Soliditet56,4 procent74,7 procent
Kassalikviditet229,4 procent394,8 procent
Avkastning på eget kapital34,7 procent83,5 procent
Omsättningstillväxt-21,6 procent
Omsättning per anställd712 000 kr866 000 kr
Personalkostnad per anställd510 000 kr379 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Nyängsgatan 8
60361 Norrköping

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleri samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning712 071 kr866 172 kr
Övriga rörelseintäkter-8 119 kr
Råvaror och förnödenheter96 449 kr179 154 kr
Övriga externa kostnader87 568 kr72 869 kr
Personalkostnader510 210 kr379 236 kr
Rörelseresultat17 844 kr243 032 kr
Ränteintäkter49 kr891 kr
Räntekostnader14 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster17 879 kr243 923 kr
Skatt4 577 kr50 313 kr
Årets resultat13 302 kr193 610 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar67 907 kr310 588 kr
Kortfristiga fordringar268 kr81 985 kr
Kassa och bank67 639 kr228 603 kr
Summa tillgångar67 907 kr310 588 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital38 302 kr231 912 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr13 302 kr
Årets resultat13 302 kr193 610 kr
Kortfristiga skulder29 605 kr78 676 kr
Leverantörsskulder17 270 kr8 411 kr
Skatteskulder-79 486 kr1 471 kr
Övriga kortfristiga skulder78 911 kr55 884 kr
Summa eget kapital och skulder67 907 kr310 588 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget startade sin verksamhet 2024 och bedriver måleri för privatpersoner och företag.Bolaget har sitt säte i Norrköping

Företrädare

  • Christofer F (styrelseledamot)

Undertecknad i Norrköping 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2024-01-04
Registrerat hos Bolagsverket
Måleri C Flores AB
2024-01-05
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Måleri C Flores AB för organisationsnummer?

Måleri C Flores AB har organisationsnummer 559466-5407 (5594665407).

Var ligger Måleri C Flores AB?

Måleri C Flores AB har sin registrerade adress Nyängsgatan 8, 60361 Norrköping.

Vilken bransch är Måleri C Flores AB verksamt i?

Måleri C Flores AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Måleri C Flores AB?

Måleri C Flores AB hade en nettoomsättning på 866 172 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Måleri C Flores AB?

Måleri C Flores AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Norrköping
Län
Östergötlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2024-01-04
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar