J. Sandén AB
J. Sandén AB har organisationsnummer 559317-9665 (5593179665)
Aktiebolag • Org.nr: 559317-9665
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusHjärup
Om företaget
J. Sandén AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hjärup. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102). Sidoverksamheter inkluderar specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 24 procent till 972 186 kr räkenskapsåret 2025 (787 070 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J. Sandén AB 972 186 kr och redovisade ett resultat på 471 137 kr. Rörelsemarginalen var 81,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,3 procent). Soliditeten var 49,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 76,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 81,9 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 81,7 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,0 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 76,2 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 62,9 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 23,5 procent | -15,5 procent | -56,2 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 283 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Staffanstorp.
- Plats 302 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 17 093 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 147 473 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,0 procent | 82,5 procent | 68,8 procent | 80,9 procent | 81,9 procent |
| Vinstmarginal | 83,0 procent | 82,5 procent | 68,7 procent | 80,9 procent | 81,7 procent |
| Soliditet | 68,4 procent | 61,9 procent | 55,0 procent | 52,1 procent | 49,0 procent |
| Kassalikviditet | 316,6 procent | 262,8 procent | 222,0 procent | 50,9 procent | 76,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,9 procent | 81,3 procent | 92,8 procent | 71,7 procent | 62,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 66,9 procent | 104,9 procent | 25,4 procent | 23,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Petters väg 1224563 Hjärup
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom hälso-och sjukvård på sjukhus och i primärvården och därmed förenlig verksamhet. Översättningsarbeten och därmed förenlig verksamhet. Placering och handel med värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 183 600 kr | 306 355 kr | 627 720 kr | 787 070 kr | 972 186 kr |
| Övriga externa kostnader | 25 190 kr | 43 720 kr | 175 255 kr | 133 431 kr | 160 191 kr |
| Personalkostnader | 5 979 kr | 9 959 kr | 20 750 kr | 16 701 kr | 15 540 kr |
| Rörelseresultat | 152 431 kr | 252 676 kr | 431 715 kr | 636 938 kr | 796 455 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 45 kr | 1 101 kr | 124 kr |
| Räntekostnader | - | - | 282 kr | 1 450 kr | 1 966 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 152 431 kr | 252 676 kr | 431 478 kr | 636 589 kr | 794 613 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -159 000 kr | -199 924 kr |
| Skatt | 31 400 kr | 52 050 kr | 88 932 kr | 98 678 kr | 123 552 kr |
| Årets resultat | 121 031 kr | 200 626 kr | 342 546 kr | 378 911 kr | 471 137 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 848 000 kr | 1 208 260 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 848 000 kr | 1 208 260 kr |
| Omsättningstillgångar | 213 440 kr | 398 156 kr | 671 881 kr | 166 451 kr | 320 452 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 185 100 kr | 132 438 kr | 310 044 kr |
| Kassa och bank | 213 440 kr | 398 156 kr | 486 781 kr | 34 013 kr | 10 408 kr |
| Summa tillgångar | 213 440 kr | 398 156 kr | 671 881 kr | 1 014 451 kr | 1 528 712 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 146 031 kr | 246 657 kr | 369 203 kr | 528 114 kr | 749 252 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 21 031 kr | 1 657 kr | 124 203 kr | 253 115 kr |
| Årets resultat | 121 031 kr | 200 626 kr | 342 546 kr | 378 911 kr | 471 137 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 159 000 kr | 358 924 kr |
| Kortfristiga skulder | 67 409 kr | 151 499 kr | 302 678 kr | 327 337 kr | 420 536 kr |
| Skatteskulder | 22 130 kr | 54 095 kr | 94 972 kr | 102 165 kr | 164 978 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 279 kr | 97 404 kr | 207 706 kr | 225 172 kr | 255 558 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 213 440 kr | 398 156 kr | 671 881 kr | 1 014 451 kr | 1 528 712 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård på sjukhus och i primärvården samt därmed förenlig verksamhet. Översättningsarbete och därmed förenlig verksamhet. Placering och handel med värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Staffanstorp.
Företrädare
- Jens Christian S
Undertecknad i Hjärup 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J. Sandén AB för organisationsnummer?
J. Sandén AB har organisationsnummer 559317-9665 (5593179665).
Var ligger J. Sandén AB?
J. Sandén AB har sin registrerade adress Petters väg 12, 24563 Hjärup.
Vilken bransch är J. Sandén AB verksamt i?
J. Sandén AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J. Sandén AB?
J. Sandén AB hade en nettoomsättning på 972 186 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår J. Sandén AB någon utdelning?
Styrelsen i J. Sandén AB föreslog en utdelning på 340 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.