RADCON AB
RADCON AB har organisationsnummer 559521-7844 (5595217844)
Aktiebolag • Org.nr: 559521-7844
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusStaffanstorp
Om företaget
RADCON AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RADCON AB 1 304 911 kr och redovisade ett resultat på 976 720 kr. Rörelsemarginalen var 93,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,3 procent). Soliditeten var 66,4 procent, under branschens median (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 297,9 procent, under branschens median (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 93,8 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 94,3 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,4 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 297,9 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 97,5 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 168 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Staffanstorp.
- Plats 243 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 14 116 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 122 714 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bjällerupsvägen 371-024592 Staffanstorp
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är medicinska, endovaskulära ingrepp inom området interventionell neuroradiologi, extern bildgranskning inom neuroradiologi, utbildning och proktorskap samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 304 911 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 262 kr |
| Övriga externa kostnader | 80 966 kr |
| Rörelseresultat | 1 223 683 kr |
| Ränteintäkter | 7 233 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 230 915 kr |
| Skatt | 254 195 kr |
| Årets resultat | 976 720 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 1 507 873 kr |
| Kortfristiga fordringar | 495 450 kr |
| Kassa och bank | 1 012 423 kr |
| Summa tillgångar | 1 507 873 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 1 001 720 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 976 720 kr |
| Kortfristiga skulder | 506 152 kr |
| Skatteskulder | 176 945 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 329 207 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 507 873 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är medicinska, endovaskulära ingrepp inom området interventionell neuroradiologi, extern bildgranskning inom neuroradiologi, utbildning och proktorskap samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Staffanstorp.
Företrädare
- Per U (verkställande direktör, styrelseordförande)
Undertecknad i Staffanstorp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RADCON AB för organisationsnummer?
RADCON AB har organisationsnummer 559521-7844 (5595217844).
Var ligger RADCON AB?
RADCON AB har sin registrerade adress Bjällerupsvägen 371-0, 24592 Staffanstorp.
Vilken bransch är RADCON AB verksamt i?
RADCON AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RADCON AB?
RADCON AB hade en nettoomsättning på 1 304 911 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.