Räkneläran 77 i Linköping AB
Räkneläran 77 i Linköping AB har organisationsnummer 559326-7122 (5593267122)
Aktiebolag • Org.nr: 559326-7122
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerLinghem
Om företaget
Räkneläran 77 i Linköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linghem. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 447 000 kr räkenskapsåret 2025 (438 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Räkneläran 77 i Linköping AB 447 000 kr och redovisade ett resultat på 4 480 kr. Rörelsemarginalen var -43,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 41,2 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -43,5 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -43,4 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 41,2 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,1 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 137 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 33 av 45 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Linköping.
- Plats 2 564 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 7 441 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 195 960 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,0 procent | 65,4 procent | 46,7 procent | -115,5 procent | -43,5 procent |
| Vinstmarginal | 36,8 procent | 65,5 procent | 46,5 procent | -115,8 procent | -43,4 procent |
| Soliditet | 1,2 procent | 1,9 procent | 1,9 procent | 2,1 procent | 1,9 procent |
| Kassalikviditet | 277,2 procent | 180,9 procent | 638,2 procent | 304,5 procent | 41,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,5 procent | 38,6 procent | 2,5 procent | 2,0 procent | 4,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 137,4 procent | -0,5 procent | 8,4 procent | 2,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kumla Gästgivaregård58563 Linghem
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Kumla Gästgivaregård som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 170 700 kr | 406 080 kr | 403 981 kr | 438 098 kr | 447 135 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 14 400 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 9 575 kr | 94 800 kr | 128 709 kr | 843 261 kr | 540 731 kr |
| Avskrivningar | 97 807 kr | 45 864 kr | 100 846 kr | 100 846 kr | 100 846 kr |
| Rörelseresultat | 63 318 kr | 265 416 kr | 188 826 kr | -506 009 kr | -194 442 kr |
| Ränteintäkter | - | 297 kr | 103 kr | -94 kr | 169 kr |
| Räntekostnader | - | - | 516 kr | 873 kr | 104 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 63 318 kr | 265 713 kr | 188 413 kr | -506 976 kr | -194 377 kr |
| Bokslutsdispositioner | -15 000 kr | -211 000 kr | -185 000 kr | 510 000 kr | 200 000 kr |
| Skatt | 9 951 kr | 14 857 kr | 805 kr | 821 kr | 1 143 kr |
| Årets resultat | 38 367 kr | 39 856 kr | 2 608 kr | 2 203 kr | 4 480 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 944 514 kr | 4 898 650 kr | 4 797 804 kr | 4 696 958 kr | 5 744 615 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 944 514 kr | 4 898 650 kr | 4 797 804 kr | 4 696 958 kr | 5 744 615 kr |
| Omsättningstillgångar | 282 570 kr | 595 758 kr | 657 912 kr | 369 088 kr | 206 713 kr |
| Kortfristiga fordringar | 254 175 kr | 212 431 kr | 111 347 kr | 215 486 kr | 111 218 kr |
| Kassa och bank | 28 395 kr | 383 327 kr | 546 565 kr | 153 602 kr | 95 495 kr |
| Summa tillgångar | 5 227 084 kr | 5 494 408 kr | 5 455 716 kr | 5 066 046 kr | 5 951 328 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 63 367 kr | 103 223 kr | 105 831 kr | 108 034 kr | 112 514 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 38 367 kr | 78 223 kr | 80 831 kr | 83 034 kr |
| Årets resultat | 38 367 kr | 39 856 kr | 2 608 kr | 2 203 kr | 4 480 kr |
| Obeskattade reserver | 15 000 kr | 15 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 101 926 kr | 329 394 kr | 103 094 kr | 121 221 kr | 502 023 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 65 000 kr | 435 011 kr |
| Skatteskulder | 9 951 kr | 52 274 kr | 33 463 kr | 5 984 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 835 kr | 24 480 kr | 26 202 kr | 4 729 kr | 21 169 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 227 084 kr | 5 494 408 kr | 5 455 716 kr | 5 066 046 kr | 5 951 328 kr |
Företrädare
- Grzegorz B
Undertecknad i Linköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Räkneläran 77 i Linköping AB för organisationsnummer?
Räkneläran 77 i Linköping AB har organisationsnummer 559326-7122 (5593267122).
Var ligger Räkneläran 77 i Linköping AB?
Räkneläran 77 i Linköping AB har sin registrerade adress Kumla Gästgivaregård, 58563 Linghem.
Vilken bransch är Räkneläran 77 i Linköping AB verksamt i?
Räkneläran 77 i Linköping AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Räkneläran 77 i Linköping AB?
Räkneläran 77 i Linköping AB hade en nettoomsättning på 447 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.