Långängsvägen Fastighets AB
Långängsvägen Fastighets AB har organisationsnummer 559330-9403 (5593309403)
Aktiebolag • Org.nr: 559330-9403
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerLinghem
Om företaget
Långängsvägen Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linghem. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 48 procent till 89 000 kr räkenskapsåret 2025 (171 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Långängsvägen Fastighets AB 89 000 kr och redovisade ett resultat på 4 182 kr. Soliditeten var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 460,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 460,6 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -48,0 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 443 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 79 av 94 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Linköping.
- Plats 3 311 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 9 389 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 249 857 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -20,4 procent | 49,1 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | -20,5 procent | 49,1 procent | - |
| Soliditet | 75,8 procent | 1,0 procent | 1,2 procent | 1,4 procent | 0,7 procent |
| Kassalikviditet | 414,0 procent | 70,1 procent | 89,8 procent | 154,1 procent | 460,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -76,9 procent | 48,3 procent | 15,9 procent | 9,5 procent | 10,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -35,2 procent | -48,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kumla Gästgivaregårdc/o c/o Trading Maskin i Östergötland AB
58563 Linghem
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Kumla Gästgivaregård som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 264 424 kr | 170 670 kr | 88 518 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 223 900 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 10 869 kr | 49 224 kr | 268 308 kr | 36 651 kr | 132 875 kr |
| Avskrivningar | - | 25 382 kr | 50 078 kr | 50 078 kr | 50 078 kr |
| Rörelseresultat | -10 869 kr | 149 294 kr | -53 962 kr | 83 941 kr | -94 435 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 381 kr | 281 kr | 32 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 18 kr | 295 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 869 kr | 149 294 kr | -53 581 kr | 84 204 kr | -94 698 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -135 000 kr | 60 000 kr | -80 000 kr | 100 000 kr |
| Skatt | - | 1 095 kr | 1 242 kr | 811 kr | 1 120 kr |
| Årets resultat | -10 869 kr | 13 199 kr | 5 177 kr | 3 393 kr | 4 182 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 2 532 031 kr | 2 481 953 kr | 2 431 875 kr | 5 685 863 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 2 532 031 kr | 2 481 953 kr | 2 431 875 kr | 5 685 863 kr |
| Omsättningstillgångar | 18 631 kr | 179 479 kr | 188 338 kr | 134 419 kr | 279 115 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 16 750 kr | 67 529 kr | 8 182 kr | 851 kr |
| Kassa och bank | 18 631 kr | 162 729 kr | 120 809 kr | 126 237 kr | 278 264 kr |
| Summa tillgångar | 18 631 kr | 2 711 510 kr | 2 670 291 kr | 2 566 294 kr | 5 964 978 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 14 131 kr | 27 330 kr | 32 507 kr | 35 901 kr | 40 082 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -10 869 kr | 2 330 kr | 7 508 kr | 10 900 kr |
| Årets resultat | -10 869 kr | 13 199 kr | 5 177 kr | 3 393 kr | 4 182 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 500 kr | 256 020 kr | 209 624 kr | 87 233 kr | 60 603 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 1 125 kr | 12 148 kr |
| Skatteskulder | - | 1 095 kr | 12 132 kr | 21 643 kr | 22 636 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 46 150 kr | 27 946 kr | 29 833 kr | 12 319 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 18 631 kr | 2 711 510 kr | 2 670 291 kr | 2 566 294 kr | 5 964 978 kr |
Företrädare
- Grzegorz B
Undertecknad i Linköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Långängsvägen Fastighets AB för organisationsnummer?
Långängsvägen Fastighets AB har organisationsnummer 559330-9403 (5593309403).
Var ligger Långängsvägen Fastighets AB?
Långängsvägen Fastighets AB har sin registrerade adress Kumla Gästgivaregård, 58563 Linghem.
Vilken bransch är Långängsvägen Fastighets AB verksamt i?
Långängsvägen Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Långängsvägen Fastighets AB?
Långängsvägen Fastighets AB hade en nettoomsättning på 89 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-08-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.