PROTEQTA SVERIGE AB
PROTEQTA SVERIGE AB har organisationsnummer 559347-3076 (5593473076)
Aktiebolag • Org.nr: 559347-3076
Om företaget
PROTEQTA SVERIGE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 81 procent till 7 165 010 kr räkenskapsåret 2025 (3 954 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PROTEQTA SVERIGE AB 7 165 010 kr och redovisade ett resultat på 794 643 kr. Rörelsemarginalen var 18,7 procent, under branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 35,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 203,3 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,7 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 203,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 45,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 81,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 843 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 523 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 695 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 316 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 5 275 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 292 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 26 795 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,1 procent | 37,1 procent | 33,7 procent | 18,7 procent |
| Vinstmarginal | 40,1 procent | 37,1 procent | 35,5 procent | 19,3 procent |
| Soliditet | 71,5 procent | 64,4 procent | 63,9 procent | 35,5 procent |
| Kassalikviditet | 224,7 procent | 151,8 procent | 263,4 procent | 203,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,0 procent | 49,0 procent | 45,4 procent | 45,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,9 procent | 117,1 procent | 81,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 494 000 kr | 1 821 000 kr | 1 977 000 kr | 843 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 591 000 kr | 710 000 kr | 943 000 kr | 523 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Årstaängsvägen 21Cc/o C/O The Works Sverige AB
11760 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Årstaängsvägen 21C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom arbetsmiljö och byggarbetsmiljösamordning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 494 276 kr | 1 821 246 kr | 3 954 382 kr | 7 165 010 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 022 kr | 74 719 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 172 641 kr | 292 902 kr | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 106 450 kr | 131 450 kr | 499 431 kr | 1 452 974 kr |
| Personalkostnader | 590 657 kr | 710 110 kr | 1 885 691 kr | 4 449 600 kr |
| Rörelseresultat | 598 666 kr | 675 363 kr | 1 332 739 kr | 1 336 980 kr |
| Ränteintäkter | 136 kr | 1 125 kr | 5 366 kr | 11 334 kr |
| Räntekostnader | 38 kr | 160 kr | 5 388 kr | 79 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 598 764 kr | 676 328 kr | 1 402 717 kr | 1 384 351 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -68 400 kr | -363 772 kr | -364 468 kr |
| Skatt | 123 680 kr | 126 963 kr | 224 809 kr | 225 240 kr |
| Årets resultat | 475 084 kr | 480 965 kr | 814 136 kr | 794 643 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 259 371 kr | 809 371 kr | 1 304 371 kr | 91 607 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 259 371 kr | 809 371 kr | 1 304 371 kr | 91 607 kr |
| Omsättningstillgångar | 440 195 kr | 713 463 kr | 1 506 457 kr | 4 877 132 kr |
| Kortfristiga fordringar | 257 451 kr | 708 571 kr | 625 334 kr | 2 438 385 kr |
| Kassa och bank | 182 744 kr | 4 892 kr | 881 123 kr | 2 438 747 kr |
| Summa tillgångar | 699 566 kr | 1 522 834 kr | 2 810 828 kr | 4 968 739 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 500 084 kr | 981 049 kr | 1 795 185 kr | 1 761 856 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 475 084 kr | 956 049 kr | 942 213 kr |
| Årets resultat | 475 084 kr | 480 965 kr | 814 136 kr | 794 643 kr |
| Obeskattade reserver | - | 68 400 kr | 432 172 kr | 796 640 kr |
| Kortfristiga skulder | 195 928 kr | 470 098 kr | 571 984 kr | 2 399 332 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 936 kr | 89 186 kr | 278 338 kr |
| Skatteskulder | 123 680 kr | 126 963 kr | 109 742 kr | 223 278 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 065 kr | 179 085 kr | 276 527 kr | 1 090 804 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 699 566 kr | 1 522 834 kr | 2 810 828 kr | 4 968 739 kr |
Ur årsredovisningen
PROTEQTA SVERIGE AB bedriver konsultverksamhet inom byggarbetsmiljösamordning och relaterade tjänster. Under räkenskapsåret har företaget fortsatt att utvecklas i takt med marknadens ökade krav på kvalitativa och strukturerade arbetsmiljö tjänster.Bolaget har sitt säte i Stockholms län.
Förändringar i organisation och personalFöretaget har under året genomgått en betydande tillväxt och sysselsätter nu totalt 10 anställda. För att möta marknadens ökande behov har en ny organisation införts, vilket inkluderat förstärkningar i personalstyrkan och tydligare ansvarsfördelning inom verksamheten.Nya samarbetenProteqta har etablerat nya strategiska samarbeten med större aktörer inom branschen, däribland Trafikverket, vilket stärker bolagets position och möjliggör fortsatt expansion.Kvalitets- och arbetsmiljöarbeteUnder året har företaget påbörjat arbetet med att ISO-certifiera verksamheten enligt ISO 45001 (arbetsmiljö) och ISO 9001 (kvalitet). Certifieringsprocessen är omfattande och förväntas slutföras under Q2 2026.Ekonomisk utvecklingOmsättningen har ökat med nästan 80 % jämfört med föregående räkenskapsår. Företaget fortsätter att ha en god likviditet och soliditet, vilket skapar en stabil finansiell grund för framtida tillväxt och investeringar.ResultatdispositionLedningen har beslutat att göra en avsättning till periodiseringsfond om 364 468 SEK för räkenskapsåret 2025.
Företrädare
- Lovisa T (styrelseledamot)
- Sinan A (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PROTEQTA SVERIGE AB för organisationsnummer?
PROTEQTA SVERIGE AB har organisationsnummer 559347-3076 (5593473076).
Var ligger PROTEQTA SVERIGE AB?
PROTEQTA SVERIGE AB har sin registrerade adress Årstaängsvägen 21C, 11760 Stockholm.
Vilken bransch är PROTEQTA SVERIGE AB verksamt i?
PROTEQTA SVERIGE AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PROTEQTA SVERIGE AB?
PROTEQTA SVERIGE AB hade en nettoomsättning på 7 165 010 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PROTEQTA SVERIGE AB?
PROTEQTA SVERIGE AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.