Patricia Health Care AB
Patricia Health Care AB har organisationsnummer 559350-8905
Aktiebolag • Org.nr: 559350-8905
Aktivt företagVerksamt sedan 2021
Om företaget
Patricia Health Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stallarholmen. Verksamheten startade 2021 och har 5 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
2 840 658 krOmsättning▲ 12 procent
269 110 krÅrets resultat
2Antal anställda
53,3 procentSoliditet
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 2 840 658 kr räkenskapsåret 2025 (2 538 836 kr föregående år).
Adress
Sjövillan 1c/o c/o Patricia Repinska
64597 Stallarholmen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva sjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 470 272 kr | 1 794 827 kr | 2 538 836 kr | 2 840 658 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 540 442 kr | 195 517 kr | 264 653 kr | 354 559 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 287 kr | 454 391 kr | 482 922 kr | 333 069 kr |
| Personalkostnader | - | 383 158 kr | 1 264 130 kr | 1 460 099 kr |
| Avskrivningar | 20 717 kr | 28 600 kr | 28 600 kr | 28 600 kr |
| Rörelseresultat | 855 826 kr | 733 162 kr | 498 530 kr | 664 331 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 0 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 330 kr | 11 258 kr | 4 295 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 855 826 kr | 732 836 kr | 487 272 kr | 660 036 kr |
| Bokslutsdispositioner | -230 000 kr | -285 000 kr | -130 000 kr | -320 000 kr |
| Skatt | 128 919 kr | 92 321 kr | 76 925 kr | 70 926 kr |
| Årets resultat | 496 907 kr | 355 515 kr | 280 347 kr | 269 110 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 122 283 kr | 93 683 kr | 715 083 kr | 926 483 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 283 kr | 33 683 kr | 25 083 kr | 16 483 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 650 000 kr | 890 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 756 920 kr | 1 030 810 kr | 610 045 kr | 633 320 kr |
| Kortfristiga fordringar | 92 955 kr | 58 813 kr | 265 063 kr | 391 937 kr |
| Kassa och bank | 663 965 kr | 721 997 kr | 344 983 kr | 241 383 kr |
| Summa tillgångar | 879 203 kr | 1 124 493 kr | 1 325 128 kr | 1 559 803 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 521 907 kr | 682 422 kr | 962 769 kr | 831 879 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 301 907 kr | 657 422 kr | 537 769 kr |
| Årets resultat | 496 907 kr | 355 515 kr | 280 347 kr | 269 110 kr |
| Kortfristiga skulder | 357 296 kr | 442 071 kr | 362 360 kr | 727 925 kr |
| Leverantörsskulder | 33 869 kr | 184 616 kr | 63 661 kr | 30 575 kr |
| Skatteskulder | 128 919 kr | 92 321 kr | 76 925 kr | 70 926 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 14 911 kr | 63 587 kr | 82 435 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 879 203 kr | 1 124 493 kr | 1 325 128 kr | 1 559 803 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamhet
Bolaget bedriver läkarsjukvård.Bolaget ägs till 100% av WSPR AB, 559268-3204Bolaget har sitt säte i Strängnäs, Södermalands Län.
Företrädare
- Patricia R (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Strängnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
2021-12-06
Registrerat hos Bolagsverket
Patricia Health Care AB
2021-12-10
Registrerat hos Skatteverket
2026-09-28
Adressändring
Gatuadress: Norrängsvägen 6b → Sjövillan 1
Ort: STRÄNGNÄS → STALLARHOLMEN
Postnummer: 64593 → 64597
2026-10-06
Adressändring
Gatuadress: NORRÄNGSVÄGEN 6 B → SJÖVILLAN 1
Ort: STRÄNGNÄS → STALLARHOLMEN
Postnummer: 64593 → 64597
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-06
- Status
- Verksam
Är detta ditt företag?
Komplettera profilen med en egen beskrivning av verksamheten.
Föreslå en beskrivning