Q-stage AB
Q-stage AB har organisationsnummer 559352-4241 (5593524241)
Aktiebolag • Org.nr: 559352-4241
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstLerum
Om företaget
Q-stage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 206 000 kr räkenskapsåret 2025 (199 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Q-stage AB 206 000 kr och redovisade ett resultat på 35 376 kr. Rörelsemarginalen var 29,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,9 procent). Soliditeten var 48,7 procent, under branschens median (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 933,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,8 procent | 8,9 procent | 0,0 procent till 25,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 29,6 procent | 9,3 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,7 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 933,0 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,6 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,5 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 944 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Lerum.
- Plats 977 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 37 299 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 227 180 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | - | 59,7 procent | 29,8 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | - | 59,8 procent | 29,6 procent |
| Soliditet | 43,2 procent | 90,4 procent | 48,9 procent | 48,7 procent |
| Kassalikviditet | 209,8 procent | 1043,5 procent | 295,2 procent | 933,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,3 procent | -29,3 procent | 74,2 procent | 26,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -97,7 procent | - | 3,5 procent |
| Omsättning per anställd | 349 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 137 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Säteråsvägen 444392 Lerum
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Säteråsvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konserter, evenemang, backline och uthyrning av instrument.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 348 704 kr | 8 334 kr | 198 974 kr | 206 380 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 559 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 119 127 kr | 4 004 kr | 43 441 kr | 108 317 kr |
| Personalkostnader | 136 583 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | 4 159 kr |
| Rörelseresultat | 11 370 kr | -7 391 kr | 118 898 kr | 61 363 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 kr | 203 kr |
| Räntekostnader | 1 118 kr | 1 kr | 124 kr | 292 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 252 kr | -7 392 kr | 118 778 kr | 61 274 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -28 654 kr | -16 006 kr |
| Skatt | 2 669 kr | 0 kr | 17 707 kr | 9 892 kr |
| Årets resultat | 7 583 kr | -7 392 kr | 72 417 kr | 35 376 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 25 841 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 25 841 kr |
| Omsättningstillgångar | 75 473 kr | 27 861 kr | 199 607 kr | 246 996 kr |
| Kortfristiga fordringar | 63 425 kr | 11 150 kr | 147 779 kr | 203 500 kr |
| Kassa och bank | 12 048 kr | 16 711 kr | 51 828 kr | 43 496 kr |
| Summa tillgångar | 75 473 kr | 27 861 kr | 199 607 kr | 272 837 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 32 583 kr | 25 191 kr | 97 609 kr | 132 985 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 7 583 kr | 192 kr | 72 609 kr |
| Årets resultat | 7 583 kr | -7 392 kr | 72 417 kr | 35 376 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 28 654 kr | 44 660 kr |
| Kortfristiga skulder | 35 972 kr | 2 670 kr | 67 617 kr | 26 473 kr |
| Leverantörsskulder | 2 302 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 2 669 kr | 2 669 kr | 16 775 kr | 22 240 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 46 842 kr | 234 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 75 473 kr | 27 861 kr | 199 607 kr | 272 837 kr |
Ur årsredovisningen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.
Företrädare
- Qlaez W (styrelseledamot)
Undertecknad i Lerum 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Q-stage AB för organisationsnummer?
Q-stage AB har organisationsnummer 559352-4241 (5593524241).
Var ligger Q-stage AB?
Q-stage AB har sin registrerade adress Säteråsvägen 4, 44392 Lerum.
Vilken bransch är Q-stage AB verksamt i?
Q-stage AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Q-stage AB?
Q-stage AB hade en nettoomsättning på 206 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.