I scream production AB
I scream production AB har organisationsnummer 559473-6794 (5594736794)
Aktiebolag • Org.nr: 559473-6794
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstLerum
Om företaget
I scream production AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 67 311 kr räkenskapsåret 2025 (56 671 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte I scream production AB 67 311 kr och redovisade ett resultat på -2 798 kr. Soliditeten var 50,1 procent, under branschens median (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 200,6 procent, under branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,1 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 200,6 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -19,8 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 67 000 kr | 995 000 kr | 513 000 kr till 1 708 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 076 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 5 av 7 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Lerum.
- Plats 1 112 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 41 875 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 255 357 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 74,2 procent | 50,1 procent |
| Kassalikviditet | 387,0 procent | 200,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -264,7 procent | -19,8 procent |
| Omsättning per anställd | 57 000 kr | 67 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skafsåsvägen 12c/o c/o Mats Björnefors
44331 Lerum
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skafsåsvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Jag kommer arrangera konserter och hålla i event samt åka med andra band på deras gig som tour manager.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 671 kr | 67 311 kr |
| Övriga externa kostnader | 89 767 kr | 70 019 kr |
| Rörelseresultat | -33 096 kr | -2 708 kr |
| Ränteintäkter | - | 78 kr |
| Räntekostnader | - | 168 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -33 096 kr | -2 798 kr |
| Årets resultat | -33 096 kr | -2 798 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 16 861 kr | 28 132 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 9 512 kr |
| Kassa och bank | 16 861 kr | 18 620 kr |
| Summa tillgångar | 16 861 kr | 28 132 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 12 504 kr | 14 106 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 20 600 kr | -8 096 kr |
| Årets resultat | -33 096 kr | -2 798 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 357 kr | 14 026 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 357 kr | 14 026 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 16 861 kr | 28 132 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget kommer arrangera konserter och hålla i event samt åka med andra band på deras gig som tour manager. Företaget har sitt säte i Lerum.
Totalt aktieägartillskott 25 000 kr
Företrädare
- Mats B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har I scream production AB för organisationsnummer?
I scream production AB har organisationsnummer 559473-6794 (5594736794).
Var ligger I scream production AB?
I scream production AB har sin registrerade adress Skafsåsvägen 12, 44331 Lerum.
Vilken bransch är I scream production AB verksamt i?
I scream production AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter I scream production AB?
I scream production AB hade en nettoomsättning på 67 311 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har I scream production AB?
I scream production AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.