Mediamove AB
Mediamove AB har organisationsnummer 559379-3838 (5593793838)
Aktiebolag • Org.nr: 559379-3838
Om företaget
Mediamove AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Sidoverksamheter inkluderar planering och sändning av tv-program samt distribution av video och vägtransport, godstrafik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 51 procent till 908 000 kr räkenskapsåret 2026 (603 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Mediamove AB 908 000 kr och redovisade ett resultat på 34 836 kr. Rörelsemarginalen var 6,1 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 21,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,5 procent). Kassalikviditeten var 131,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 295,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 8,6 procent | -1,9 procent till 25,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,1 procent | 8,9 procent | -1,6 procent till 27,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 21,2 procent | 63,5 procent | 43,4 procent till 82,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 131,7 procent | 295,9 procent | 175,0 procent till 630,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 46,3 procent | 10,1 procent | -9,0 procent till 50,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 185 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 7 av 25 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Örebro.
- Plats 1 914 av 4 344 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 3 289 av 7 050 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 152 797 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | 20,9 procent | 6,1 procent |
| Vinstmarginal | 9,6 procent | 12,4 procent | 6,1 procent |
| Soliditet | 6,7 procent | 4,2 procent | 21,2 procent |
| Kassalikviditet | 75,6 procent | 115,3 procent | 131,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,1 procent | -93,7 procent | 46,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -18,3 procent | - |
| Omsättning per anställd | 738 000 kr | 603 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 514 000 kr | 305 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kumminvägen 22c/o C/o Jonny Jakobsson
70218 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Montering av kameror inklusive annan utrustning för tv-sändning. Service av utrustning. Uthyrning av utrustning. Uthyrning av personal. Konsulttjänster inom teknik och logistik.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 738 359 kr | 603 195 kr | 908 111 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 58 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 56 368 kr | 85 126 kr | 87 748 kr |
| Personalkostnader | 514 478 kr | 304 661 kr | 686 138 kr |
| Avskrivningar | 65 595 kr | 87 460 kr | - |
| Rörelseresultat | 101 918 kr | 125 948 kr | 55 267 kr |
| Ränteintäkter | 15 kr | 87 kr | 202 kr |
| Räntekostnader | 31 331 kr | 51 388 kr | 103 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 70 602 kr | 74 647 kr | 55 366 kr |
| Bokslutsdispositioner | -25 000 kr | -104 245 kr | -10 000 kr |
| Skatt | 9 420 kr | 0 kr | 10 530 kr |
| Årets resultat | 36 182 kr | -29 598 kr | 34 836 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 671 705 kr | 584 245 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 671 705 kr | 584 245 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 246 594 kr | 168 884 kr | 354 427 kr |
| Kortfristiga fordringar | 218 547 kr | 137 831 kr | 220 846 kr |
| Kassa och bank | 28 047 kr | 31 053 kr | 133 581 kr |
| Summa tillgångar | 918 299 kr | 753 129 kr | 354 427 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 61 182 kr | 31 584 kr | 75 306 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 36 182 kr | 15 470 kr |
| Årets resultat | 36 182 kr | -29 598 kr | 34 836 kr |
| Obeskattade reserver | 25 000 kr | 129 245 kr | 10 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 326 028 kr | 146 456 kr | 269 121 kr |
| Leverantörsskulder | 1 034 kr | 0 kr | 86 699 kr |
| Skatteskulder | 9 420 kr | -26 618 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 300 844 kr | 142 818 kr | 86 053 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 918 299 kr | 753 129 kr | 354 427 kr |
Företrädare
- Jonny J
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mediamove AB för organisationsnummer?
Mediamove AB har organisationsnummer 559379-3838 (5593793838).
Var ligger Mediamove AB?
Mediamove AB har sin registrerade adress Kumminvägen 22, 70218 Örebro.
Vilken bransch är Mediamove AB verksamt i?
Mediamove AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mediamove AB?
Mediamove AB hade en nettoomsättning på 908 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mediamove AB någon utdelning?
Styrelsen i Mediamove AB föreslog en utdelning på 30 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.