KapAbel Consulting Västerås AB
KapAbel Consulting Västerås AB har organisationsnummer 559390-1837 (5593901837)
Aktiebolag • Org.nr: 559390-1837
Om företaget
KapAbel Consulting Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KapAbel Consulting Västerås AB 473 000 kr och redovisade ett resultat på 219 247 kr. Rörelsemarginalen var 56,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 64,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 282,9 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,8 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 55,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 282,9 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 473 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 179 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 921 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 263 av 509 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 2 771 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 187 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 193 269 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,7 procent | - | 56,8 procent |
| Vinstmarginal | 25,8 procent | - | 55,6 procent |
| Soliditet | 87,6 procent | 42,5 procent | 64,6 procent |
| Kassalikviditet | 807,0 procent | 173,8 procent | 282,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,6 procent | -139,7 procent | 83,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 543 000 kr | - | 473 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 276 000 kr | - | 179 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Iduns Väg 11c/o c/o Hans Abelsson
72355 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska bedriva konsultverksamhet med fokus på skoglig konsultation som rådgivning, planering av avverkning, naturvärdesbedömning, forn- och kulturbevarande samt förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 542 676 kr | 0 kr | 472 565 kr |
| Övriga externa kostnader | 121 355 kr | 28 498 kr | 19 929 kr |
| Personalkostnader | 275 594 kr | 31 516 kr | 179 024 kr |
| Rörelseresultat | 139 749 kr | -60 014 kr | 268 722 kr |
| Ränteintäkter | 8 kr | 0 kr | 111 kr |
| Räntekostnader | - | - | 5 455 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 139 757 kr | -60 014 kr | 263 378 kr |
| Skatt | 28 788 kr | 0 kr | 44 131 kr |
| Årets resultat | 110 969 kr | -60 014 kr | 219 247 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 155 202 kr | 101 161 kr | 405 590 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 649 kr | 2 920 kr | 147 343 kr |
| Kassa och bank | 122 553 kr | 98 241 kr | 258 247 kr |
| Summa tillgångar | 155 202 kr | 101 161 kr | 405 590 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 135 969 kr | 42 955 kr | 262 202 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 77 969 kr | 17 955 kr |
| Årets resultat | 110 969 kr | -60 014 kr | 219 247 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 233 kr | 58 206 kr | 143 388 kr |
| Skatteskulder | 19 233 kr | 18 498 kr | 18 056 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 39 708 kr | 125 332 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 155 202 kr | 101 161 kr | 405 590 kr |
Företrädare
- Hans A
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KapAbel Consulting Västerås AB för organisationsnummer?
KapAbel Consulting Västerås AB har organisationsnummer 559390-1837 (5593901837).
Var ligger KapAbel Consulting Västerås AB?
KapAbel Consulting Västerås AB har sin registrerade adress Iduns Väg 11, 72355 Västerås.
Vilken bransch är KapAbel Consulting Västerås AB verksamt i?
KapAbel Consulting Västerås AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KapAbel Consulting Västerås AB?
KapAbel Consulting Västerås AB hade en nettoomsättning på 473 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KapAbel Consulting Västerås AB?
KapAbel Consulting Västerås AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår KapAbel Consulting Västerås AB någon utdelning?
Styrelsen i KapAbel Consulting Västerås AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.