KML VVS AB

KML VVS AB har organisationsnummer 559430-8826 (5594308826)

Aktiebolag • Org.nr: 559430-8826

Värme- och sanitetsarbetenBromma

Aktivt företagVerksamt sedan 2023Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

KML VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och personaluthyrning.

Ekonomi

918 000 krOmsättning▼ 13 procent
91 713 krÅrets resultat
1Antal anställda
76 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 13 procent till 918 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 056 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte KML VVS AB 918 000 kr och redovisade ett resultat på 91 713 kr. Rörelsemarginalen var 12,9 procent, över branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 76,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 416,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal12,9 procent6,7 procent1,1 procent till 15,4 procentöver branschens median
Vinstmarginal12,9 procent6,6 procent0,8 procent till 15,1 procentöver branschens median
Soliditet76,0 procent48,3 procent29,6 procent till 69,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet416,5 procent208,3 procent135,6 procent till 356,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital40,3 procent21,8 procent1,1 procent till 51,2 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-13,1 procent2,2 procent-16,8 procent till 26,3 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd918 000 kr1 833 000 kr1 160 000 kr till 2 605 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd603 000 kr600 000 kr408 000 kr till 744 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 967 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
  • Plats 162 av 234 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Stockholm.
  • Plats 28 037 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 50 292 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 151 912 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal32,5 procent12,3 procent12,9 procent
Vinstmarginal32,3 procent12,4 procent12,9 procent
Soliditet54,8 procent63,5 procent76,0 procent
Kassalikviditet391,5 procent273,8 procent416,5 procent
Avkastning på eget kapital85,4 procent67,9 procent40,3 procent
Omsättningstillväxt-38,8 procent-13,1 procent
Omsättning per anställd761 000 kr1 056 000 kr918 000 kr
Personalkostnad per anställd259 000 kr654 000 kr603 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Galonvägen 18
c/o C/o Mikael Lundberg
16873 Bromma

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Galonvägen 18 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva VVS-installationer samt projektledning och teknisk konsultverksamhet

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning761 350 kr1 056 424 kr917 992 kr
Övriga rörelseintäkter-44 192 kr0 kr
Råvaror och förnödenheter68 136 kr13 815 kr-
Övriga externa kostnader186 687 kr301 971 kr194 289 kr
Personalkostnader259 456 kr654 477 kr603 039 kr
Rörelseresultat247 071 kr130 353 kr118 290 kr
Ränteintäkter6 kr296 kr-141 kr
Räntekostnader844 kr0 kr500 kr
Resultat efter finansiella poster246 233 kr130 649 kr117 649 kr
Bokslutsdispositioner-61 558 kr61 558 kr0 kr
Skatt38 042 kr40 351 kr25 936 kr
Årets resultat146 633 kr151 856 kr91 713 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar313 190 kr352 057 kr299 653 kr
Kortfristiga fordringar127 912 kr111 251 kr124 115 kr
Kassa och bank185 278 kr240 806 kr175 538 kr
Summa tillgångar313 190 kr352 057 kr299 653 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital171 633 kr223 489 kr227 702 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-46 633 kr110 989 kr
Årets resultat146 633 kr151 856 kr91 713 kr
Obeskattade reserver61 558 kr0 kr-
Kortfristiga skulder79 999 kr128 568 kr71 951 kr
Leverantörsskulder7 678 kr10 171 kr7 585 kr
Skatteskulder38 042 kr78 393 kr28 759 kr
Övriga kortfristiga skulder24 279 kr29 005 kr27 607 kr
Summa eget kapital och skulder313 190 kr352 057 kr299 653 kr

Företrädare

  • Mikael L (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2023-04-18
Registrerat hos Bolagsverket
KML VVS AB
2023-04-21
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har KML VVS AB för organisationsnummer?

KML VVS AB har organisationsnummer 559430-8826 (5594308826).

Var ligger KML VVS AB?

KML VVS AB har sin registrerade adress Galonvägen 18, 16873 Bromma.

Vilken bransch är KML VVS AB verksamt i?

KML VVS AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter KML VVS AB?

KML VVS AB hade en nettoomsättning på 918 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har KML VVS AB?

KML VVS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår KML VVS AB någon utdelning?

Styrelsen i KML VVS AB föreslog en utdelning på 90 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2023-04-18
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar