Mercura AB
Mercura AB har organisationsnummer 559450-7971 (5594507971)
Aktiebolag • Org.nr: 559450-7971
Om företaget
Mercura AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Mercura AB 3 435 000 kr och redovisade ett resultat på 932 579 kr. Rörelsemarginalen var 47,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,4 procent). Soliditeten var 13,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,9 procent). Kassalikviditeten var 580,2 procent, över branschens median (median 297,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,6 procent | 15,4 procent | 4,1 procent till 30,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,8 procent | 16,1 procent | 4,5 procent till 31,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,4 procent | 61,9 procent | 38,4 procent till 83,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 580,2 procent | 297,9 procent | 133,3 procent till 627,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 97,4 procent | 24,9 procent | 0,2 procent till 57,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 573 000 kr | 1 276 000 kr | 767 000 kr till 1 689 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 165 000 kr | 599 000 kr | 383 000 kr till 748 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandviksgatan 60c/o Tandkliniken Hermelinen
97233 Luleå
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Sandviksgatan 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget avser bedriva tandläkarpraktik i Luleå.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 3 435 016 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 256 312 kr |
| Övriga externa kostnader | 369 427 kr |
| Personalkostnader | 989 110 kr |
| Rörelseresultat | 1 636 296 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr |
| Räntekostnader | 64 038 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 572 288 kr |
| Bokslutsdispositioner | -395 000 kr |
| Skatt | 244 709 kr |
| Årets resultat | 932 579 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 3 000 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 130 648 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 676 053 kr |
| Kassa och bank | 1 454 595 kr |
| Summa tillgångar | 7 130 648 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 957 579 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 932 579 kr |
| Obeskattade reserver | 395 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 711 950 kr |
| Leverantörsskulder | 343 569 kr |
| Skatteskulder | 212 364 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 128 416 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 130 648 kr |
Ur årsredovisningen
Efter räkenskapsårets slut kommer dotterbolaget Maja Tandläkarpraktik i Luleå AB, org.nr 559487-6236, fusioneras till bolaget.
Företrädare
- Maja B
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mercura AB för organisationsnummer?
Mercura AB har organisationsnummer 559450-7971 (5594507971).
Var ligger Mercura AB?
Mercura AB har sin registrerade adress Sandviksgatan 60, 97233 Luleå.
Vilken bransch är Mercura AB verksamt i?
Mercura AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mercura AB?
Mercura AB hade en nettoomsättning på 3 435 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mercura AB?
Mercura AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.