Lerums Fastigheter AB
Lerums Fastigheter AB har organisationsnummer 556668-6720 (5566686720)
Aktiebolag • Org.nr: 556668-6720
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerLerum
Om företaget
Lerums Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 44 procent till 301 112 kr räkenskapsåret 2025 (209 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lerums Fastigheter AB 301 112 kr och redovisade ett resultat på 11 969 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 16,4 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 25,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 4,0 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 16,4 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 25,7 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 44,1 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 563 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 29 av 37 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lerum.
- Plats 928 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 35 070 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 213 253 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,9 procent | 18,4 procent | 8,9 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | -9,2 procent | -23,4 procent | -4,3 procent | 4,0 procent |
| Soliditet | 23,7 procent | 19,0 procent | 15,9 procent | 16,4 procent |
| Kassalikviditet | 446,1 procent | 499,1 procent | 435,4 procent | 25,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,0 procent | -12,2 procent | -5,7 procent | 7,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -41,3 procent | 63,3 procent | 44,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Koxåsvägen 1344338 Lerum
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Koxåsvägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 218 000 kr | 128 259 kr | 209 261 kr | 301 112 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 18 634 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 157 727 kr | 28 454 kr | 133 033 kr | 141 057 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 47 311 kr |
| Avskrivningar | 62 222 kr | 76 222 kr | 76 222 kr | 90 222 kr |
| Rörelseresultat | -1 949 kr | 23 583 kr | 18 640 kr | 11 658 kr |
| Ränteintäkter | 87 kr | 58 kr | 650 kr | 381 kr |
| Räntekostnader | 18 150 kr | 53 450 kr | 28 096 kr | 70 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 012 kr | -29 809 kr | -8 806 kr | 11 969 kr |
| Bokslutsdispositioner | 23 737 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 821 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 2 904 kr | -29 809 kr | -8 806 kr | 11 969 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 884 234 kr | 940 012 kr | 855 790 kr | 757 568 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 884 234 kr | 940 012 kr | 855 790 kr | 757 568 kr |
| Omsättningstillgångar | 307 433 kr | 351 722 kr | 114 692 kr | 207 207 kr |
| Kortfristiga fordringar | 280 815 kr | 339 687 kr | 15 093 kr | 12 865 kr |
| Kassa och bank | 26 618 kr | 12 035 kr | 99 599 kr | 194 342 kr |
| Summa tillgångar | 1 191 667 kr | 1 291 734 kr | 970 482 kr | 964 775 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 282 756 kr | 244 947 kr | 154 141 kr | 158 109 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 101 233 kr | 104 137 kr | 328 kr | -8 479 kr |
| Årets resultat | 2 904 kr | -29 809 kr | -8 806 kr | 11 969 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 68 911 kr | 70 474 kr | 26 341 kr | 806 666 kr |
| Leverantörsskulder | 9 236 kr | 1 063 kr | 3 594 kr | 1 827 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | -15 093 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 549 kr | 12 999 kr | 6 872 kr | 814 933 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 191 667 kr | 1 291 734 kr | 970 482 kr | 964 775 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolagets säte är i Västra Götalands län, Lerums kommun.
Företrädare
- Andreas S (verkställande direktör)
Undertecknad i Lerum 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lerums Fastigheter AB för organisationsnummer?
Lerums Fastigheter AB har organisationsnummer 556668-6720 (5566686720).
Var ligger Lerums Fastigheter AB?
Lerums Fastigheter AB har sin registrerade adress Koxåsvägen 13, 44338 Lerum.
Vilken bransch är Lerums Fastigheter AB verksamt i?
Lerums Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lerums Fastigheter AB?
Lerums Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 301 112 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.