Stenkullen affärsutveckling AB

Stenkullen affärsutveckling AB har organisationsnummer 559201-8575 (5592018575)

Aktiebolag • Org.nr: 559201-8575

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStenkullen

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skatt

Om företaget

Stenkullen affärsutveckling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).

Ekonomi

253 500 krOmsättning▼ 10 procent
-64 547 krÅrets resultat
-Antal anställda
28,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 10 procent till 253 500 kr räkenskapsåret 2025 (283 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenkullen affärsutveckling AB 253 500 kr och redovisade ett resultat på -64 547 kr. Rörelsemarginalen var 20,7 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 28,4 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 27,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal20,7 procent40,7 procent18,0 procent till 59,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal-25,5 procent24,2 procent2,2 procent till 47,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet28,4 procent18,6 procent5,4 procent till 50,2 procentöver branschens median
Kassalikviditet27,9 procent120,0 procent38,5 procent till 363,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-6,7 procent8,6 procent0,0 procent till 26,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-10,4 procent1,9 procent-4,6 procent till 12,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 753 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
  • Plats 30 av 37 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lerum.
  • Plats 952 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
  • Plats 36 125 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 220 032 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal--0,7 procent57,1 procent33,8 procent20,7 procent
Vinstmarginal--36,9 procent-2,5 procent-18,8 procent-25,5 procent
Soliditet27,6 procent28,4 procent29,8 procent29,0 procent28,4 procent
Kassalikviditet80,6 procent16,2 procent20,6 procent40,5 procent27,9 procent
Avkastning på eget kapital-23,9 procent-10,2 procent-0,6 procent-5,3 procent-6,7 procent
Omsättningstillväxt---11,8 procent13,4 procent-10,4 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Snickarevägen 5
44361 Stenkullen

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva förvaltning och uthyrning av lokaler, forskning på bullerdämpande åtgärder och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning--282 734 kr249 500 kr283 000 kr253 500 kr
Övriga rörelseintäkter888 000 kr61 040 kr20 900 kr62 009 kr13 000 kr2 164 kr
Övriga externa kostnader63 363 kr132 937 kr195 746 kr80 702 kr112 049 kr114 876 kr
Avskrivningar115 345 kr105 360 kr109 843 kr88 424 kr88 424 kr88 424 kr
Rörelseresultat709 292 kr-177 257 kr-1 955 kr142 383 kr95 527 kr52 364 kr
Ränteintäkter---108 kr167 kr-78 kr
Räntekostnader87 786 kr83 675 kr102 387 kr148 814 kr149 022 kr116 833 kr
Resultat efter finansiella poster621 506 kr-260 932 kr-104 342 kr-6 323 kr-53 328 kr-64 547 kr
Skatt133 026 kr0 kr----
Årets resultat488 480 kr-260 932 kr-104 342 kr-6 323 kr-53 328 kr-64 547 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar3 648 869 kr3 672 583 kr3 573 740 kr3 485 316 kr3 396 892 kr3 308 942 kr
Materiella anläggningstillgångar3 648 869 kr3 672 583 kr3 573 740 kr3 485 316 kr3 396 892 kr3 308 942 kr
Omsättningstillgångar285 492 kr274 401 kr31 276 kr38 468 kr80 473 kr58 468 kr
Kortfristiga fordringar11 952 kr21 835 kr11 649 kr27 180 kr28 237 kr39 804 kr
Kassa och bank273 540 kr252 566 kr19 627 kr11 288 kr52 236 kr18 664 kr
Summa tillgångar3 934 361 kr3 946 984 kr3 605 016 kr3 523 784 kr3 477 365 kr3 367 410 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 241 480 kr1 090 548 kr1 023 806 kr1 050 484 kr1 009 156 kr956 608 kr
Aktiekapital51 300 kr51 300 kr51 300 kr51 300 kr51 300 kr51 300 kr
Balanserat resultat701 700 kr1 300 180 kr1 076 848 kr1 005 507 kr1 011 184 kr969 855 kr
Årets resultat488 480 kr-260 932 kr-104 342 kr-6 323 kr-53 328 kr-64 547 kr
Kortfristiga skulder151 381 kr340 436 kr192 710 kr186 800 kr198 709 kr209 302 kr
Leverantörsskulder-1 068 kr0 kr445 kr0 kr-
Skatteskulder139 381 kr145 736 kr12 710 kr6 355 kr12 710 kr18 125 kr
Övriga kortfristiga skulder-181 632 kr180 000 kr180 000 kr185 999 kr186 000 kr
Summa eget kapital och skulder3 934 361 kr3 946 984 kr3 605 016 kr3 523 784 kr3 477 365 kr3 367 410 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stenkullen registrerades år 2019 och bedriver sedan dess förvaltning och uthyrning av lokaler,forskning på bullerdämpande åtgärder och därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Lars Peter Lennart P (verkställande direktör)
  • Sven Vilhelm H (styrelseordförande)
  • Max K (styrelseledamot)
  • Marino P (styrelseledamot)
  • Ronny Christer S (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-04-09
Registrerat hos Bolagsverket
Stenkullen affärsutveckling AB
2019-04-11
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Stenkullen affärsutveckling AB för organisationsnummer?

Stenkullen affärsutveckling AB har organisationsnummer 559201-8575 (5592018575).

Var ligger Stenkullen affärsutveckling AB?

Stenkullen affärsutveckling AB har sin registrerade adress Snickarevägen 5, 44361 Stenkullen.

Vilken bransch är Stenkullen affärsutveckling AB verksamt i?

Stenkullen affärsutveckling AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Stenkullen affärsutveckling AB?

Stenkullen affärsutveckling AB hade en nettoomsättning på 253 500 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Lerum
Län
Västra Götalands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Aldrig registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-04-09
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar