JOK Fastigheter AB
JOK Fastigheter AB har organisationsnummer 559299-8784 (5592998784)
Aktiebolag • Org.nr: 559299-8784
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStenkullen
Om företaget
JOK Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 162 procent till 245 641 kr räkenskapsåret 2025 (93 597 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JOK Fastigheter AB 245 641 kr och redovisade ett resultat på 87 543 kr. Rörelsemarginalen var 80,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 94,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 1711,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 80,5 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,0 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 94,2 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1711,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 781 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 31 av 37 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lerum.
- Plats 956 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 36 315 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 221 224 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 89,7 procent | - | 80,5 procent |
| Vinstmarginal | - | 89,8 procent | - | 45,0 procent |
| Soliditet | 79,7 procent | 79,4 procent | 85,2 procent | 94,2 procent |
| Kassalikviditet | 492,2 procent | 484,3 procent | 675,5 procent | 1711,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,4 procent | 68,7 procent | 17,1 procent | 29,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -43,7 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hantverksvägen 8c/o c/o Driftteknik Väst AB
44361 Stenkullen
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hantverksvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 183 kr | 166 336 kr | 93 597 kr | 245 641 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 17 062 kr | 49 069 kr | 47 993 kr |
| Rörelseresultat | 30 183 kr | 149 274 kr | 44 528 kr | 197 648 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 43 kr | 440 kr | 653 kr |
| Räntekostnader | - | 15 kr | 242 kr | 87 808 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 30 197 kr | 149 302 kr | 44 726 kr | 110 493 kr |
| Skatt | 6 219 kr | 30 755 kr | 9 263 kr | 22 950 kr |
| Årets resultat | 23 978 kr | 118 547 kr | 35 463 kr | 87 543 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 67 742 kr | 217 422 kr | 244 128 kr | 313 871 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 228 kr | 44 246 kr | 35 332 kr | 25 203 kr |
| Kassa och bank | 42 514 kr | 173 176 kr | 208 796 kr | 288 668 kr |
| Summa tillgångar | 67 742 kr | 217 422 kr | 244 128 kr | 313 871 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 53 978 kr | 172 525 kr | 207 988 kr | 295 531 kr |
| Aktiekapital | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 23 978 kr | 142 525 kr | 177 988 kr |
| Årets resultat | 23 978 kr | 118 547 kr | 35 463 kr | 87 543 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 764 kr | 44 897 kr | 36 140 kr | 18 340 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 444 kr | 1 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 6 219 kr | 33 201 kr | 29 918 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 545 kr | 10 252 kr | 5 222 kr | 18 340 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 67 742 kr | 217 422 kr | 244 128 kr | 313 871 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lerums kommun registrerades år 2021 och bedriver sedan dess verksamhet inom fastighetsförvaltning.
Företrädare
- Martin C (styrelseledamot)
- Johan E (styrelseledamot)
- Emil J (styrelseledamot)
- Simon K (styrelseordförande)
Undertecknad i Stenkullen 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JOK Fastigheter AB för organisationsnummer?
JOK Fastigheter AB har organisationsnummer 559299-8784 (5592998784).
Var ligger JOK Fastigheter AB?
JOK Fastigheter AB har sin registrerade adress Hantverksvägen 8, 44361 Stenkullen.
Vilken bransch är JOK Fastigheter AB verksamt i?
JOK Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JOK Fastigheter AB?
JOK Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 245 641 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.