MAUL invest AB
MAUL invest AB har organisationsnummer 556946-5049 (5569465049)
Aktiebolag • Org.nr: 556946-5049
Om företaget
MAUL invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 98 709 kr räkenskapsåret 2025 (106 352 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MAUL invest AB 98 709 kr och redovisade ett resultat på -520 526 kr. Soliditeten var 96,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 1300,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1300,6 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -11,9 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -7,2 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 99 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 23 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 370 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 1 288 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 46 297 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 471 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 247 709 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,9 procent | 190,2 procent | 20,7 procent | -455,4 procent | - |
| Vinstmarginal | 36,3 procent | 190,1 procent | 20,6 procent | 4397,1 procent | - |
| Soliditet | 88,2 procent | 86,0 procent | 34,0 procent | 94,8 procent | 96,4 procent |
| Kassalikviditet | 736,6 procent | 644,7 procent | 474,3 procent | 1903,7 procent | 1300,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 procent | 44,8 procent | 23,9 procent | 95,4 procent | -11,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,4 procent | 29,8 procent | 182,4 procent | -75,3 procent | -7,2 procent |
| Omsättning per anställd | 118 000 kr | 153 000 kr | 431 000 kr | 106 000 kr | 99 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 3 000 kr | 0 kr | 47 000 kr | 23 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 5Ac/o C/o Mathias Lundh
18151 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom organisation, ekonomi och finans. Bolagets vidare verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag, samt förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 965 kr | 105 492 kr | 117 517 kr | 152 508 kr | 430 616 kr | 106 352 kr | 98 709 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 204 500 kr | -204 500 kr | 0 kr | 15 959 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 33 653 kr |
| Övriga externa kostnader | 47 494 kr | 56 281 kr | 67 071 kr | 64 108 kr | 137 042 kr | 543 896 kr | 528 914 kr |
| Personalkostnader | 2 505 kr | 280 kr | 7 037 kr | 2 904 kr | 0 kr | 46 764 kr | 23 410 kr |
| Rörelseresultat | 51 966 kr | 48 931 kr | 43 409 kr | 289 996 kr | 89 074 kr | -484 308 kr | -471 309 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 108 kr | 0 kr | -3 581 kr | 91 227 kr |
| Räntekostnader | 5 503 kr | 974 kr | 773 kr | 147 kr | 410 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 46 463 kr | 47 957 kr | 42 636 kr | 289 957 kr | 88 664 kr | 4 676 361 kr | -480 082 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -40 444 kr |
| Skatt | 10 165 kr | 10 323 kr | 8 940 kr | 59 902 kr | 18 348 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 36 298 kr | 37 634 kr | 33 696 kr | 230 055 kr | 70 316 kr | 4 676 361 kr | -520 526 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 21 419 kr | 46 419 kr | 58 919 kr | 58 919 kr | 52 137 kr | 2 397 538 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 21 419 kr | 21 419 kr | 21 419 kr | 21 419 kr | 27 137 kr | 27 137 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 25 000 kr | 37 500 kr | 37 500 kr | 25 000 kr | 2 370 401 kr |
| Omsättningstillgångar | 474 662 kr | 327 045 kr | 313 426 kr | 538 222 kr | 804 727 kr | 5 116 657 kr | 2 147 036 kr |
| Kortfristiga fordringar | 232 140 kr | 259 015 kr | 262 831 kr | 243 651 kr | 137 620 kr | 219 300 kr | 268 555 kr |
| Kassa och bank | 242 522 kr | 68 030 kr | 50 595 kr | 294 571 kr | 667 107 kr | 4 897 357 kr | 1 878 481 kr |
| Summa tillgångar | 474 662 kr | 348 464 kr | 359 845 kr | 597 141 kr | 863 646 kr | 5 168 794 kr | 4 544 574 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 283 598 kr | 321 232 kr | 317 294 kr | 513 653 kr | 293 969 kr | 4 900 014 kr | 4 379 488 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 147 300 kr | 183 598 kr | 183 598 kr | 183 598 kr | 123 653 kr | 123 653 kr | 4 800 014 kr |
| Årets resultat | 36 298 kr | 37 634 kr | 33 696 kr | 230 055 kr | 70 316 kr | 4 676 361 kr | -520 526 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 064 kr | 27 232 kr | 42 551 kr | 83 488 kr | 169 677 kr | 268 780 kr | 165 086 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 6 236 kr | 17 614 kr | 77 507 kr | 87 624 kr |
| Skatteskulder | 28 515 kr | 12 083 kr | 667 kr | 52 494 kr | 61 973 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 549 kr | 7 149 kr | 33 884 kr | 16 758 kr | 82 090 kr | 183 273 kr | 69 462 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 474 662 kr | 348 464 kr | 359 845 kr | 597 141 kr | 863 646 kr | 5 168 794 kr | 4 544 574 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2013 och bedriver konslutverksamhet inom
Under räkenskapsåret grundade MAUL Invest AB dotterbolaget MQD AB med inriktning på förvärv, utveckling och långsiktigt ägande av elinstallations- och säkerhetsföretag.
Efter räkenskapsårets slut har dotterbolaget MQD AB grundat Mella EL Sthlm AB. Etableringen är ett led i koncernens fortsatta satsning inom elinstallationsbranschen och bedöms skapa förutsättningar för framtida tillväxt.
Företrädare
- Lars Mathias L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MAUL invest AB för organisationsnummer?
MAUL invest AB har organisationsnummer 556946-5049 (5569465049).
Var ligger MAUL invest AB?
MAUL invest AB har sin registrerade adress Ringvägen 5A, 18151 Lidingö.
Vilken bransch är MAUL invest AB verksamt i?
MAUL invest AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MAUL invest AB?
MAUL invest AB hade en nettoomsättning på 98 709 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MAUL invest AB?
MAUL invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.