Arras Holding AB
Arras Holding AB har organisationsnummer 559361-5502 (5593615502)
Aktiebolag • Org.nr: 559361-5502
Om företaget
Arras Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 86 procent till 100 351 kr räkenskapsåret 2025 (54 050 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år tack vare ökad mängd uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arras Holding AB 100 351 kr och redovisade ett resultat på 56 431 kr. Rörelsemarginalen var 76,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 53,1 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 206,2 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 76,6 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,2 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 206,2 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 351 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 1 283 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 46 142 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 235 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 247 081 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 76,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 73,2 procent |
| Soliditet | 48,1 procent | 53,1 procent |
| Kassalikviditet | 128,4 procent | 206,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 procent | 44,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Warfvinges väg 15c/o c/o Marcus Lindberg
11251 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Warfvinges väg 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska investera direkt eller indirekt i andra bolag. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bokföring och redovisning och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 050 kr | 100 351 kr |
| Övriga externa kostnader | 24 236 kr | 21 103 kr |
| Personalkostnader | - | 2 396 kr |
| Rörelseresultat | 29 814 kr | 76 852 kr |
| Ränteintäkter | 4 889 kr | 1 204 kr |
| Räntekostnader | 4 746 kr | 4 630 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 957 kr | 73 426 kr |
| Skatt | 6 818 kr | 16 995 kr |
| Årets resultat | 23 139 kr | 56 431 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 100 068 kr | 100 068 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 068 kr | 100 068 kr |
| Omsättningstillgångar | 46 172 kr | 138 622 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 180 kr | 6 745 kr |
| Kassa och bank | 40 992 kr | 131 877 kr |
| Summa tillgångar | 146 240 kr | 238 690 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 70 279 kr | 126 709 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 140 kr | 45 278 kr |
| Årets resultat | 23 139 kr | 56 431 kr |
| Kortfristiga skulder | 35 961 kr | 67 235 kr |
| Skatteskulder | 12 618 kr | 23 813 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 597 kr | 33 947 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 146 240 kr | 238 690 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget investerar direkt och indirekt i andra företag samt bedriver konsultverksamhet inom bokföring, redovisning och revision och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Marcus L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arras Holding AB för organisationsnummer?
Arras Holding AB har organisationsnummer 559361-5502 (5593615502).
Var ligger Arras Holding AB?
Arras Holding AB har sin registrerade adress Warfvinges väg 15, 11251 Stockholm.
Vilken bransch är Arras Holding AB verksamt i?
Arras Holding AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arras Holding AB?
Arras Holding AB hade en nettoomsättning på 100 351 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Arras Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i Arras Holding AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.