FEM i Stockholm AB
FEM i Stockholm AB har organisationsnummer 559064-7292 (5590647292)
Aktiebolag • Org.nr: 559064-7292
Om företaget
FEM i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Djursholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 100 000 kr räkenskapsåret 2025 (300 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FEM i Stockholm AB 100 000 kr och redovisade ett resultat på 68 711 kr. Rörelsemarginalen var 85,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 81,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 490,8 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 85,2 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 86,3 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,9 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 490,8 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -66,7 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 354 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 1 284 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 46 158 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 257 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 247 128 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 99,5 procent | 85,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 100,5 procent | 86,3 procent |
| Soliditet | 87,1 procent | 84,5 procent | 83,9 procent | 80,3 procent | 81,9 procent |
| Kassalikviditet | 774,1 procent | 556,4 procent | 531,0 procent | 448,5 procent | 490,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,8 procent | -0,1 procent | -4,9 procent | 18,0 procent | 4,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -66,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Midgårdsvägen 16ac/o Jeansson
18260 Djursholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom journalistik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 626 204 kr | 0 kr | - | - | - | 300 000 kr | 100 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 042 kr | 18 816 kr | 34 356 kr | 1 884 kr | 1 381 kr | 1 381 kr | 14 827 kr |
| Personalkostnader | 374 163 kr | 6 095 kr | 0 kr | - | 57 060 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 194 999 kr | -24 911 kr | -34 356 kr | -1 884 kr | -58 441 kr | 298 619 kr | 85 173 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 148 kr | 2 627 kr | 3 013 kr | 1 083 kr |
| Räntekostnader | 1 725 kr | 232 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 193 274 kr | -25 143 kr | -34 356 kr | -1 736 kr | -55 814 kr | 301 632 kr | 86 256 kr |
| Skatt | 43 463 kr | 36 311 kr | 0 kr | - | - | 49 475 kr | 17 545 kr |
| Årets resultat | 149 811 kr | -61 454 kr | -34 356 kr | -1 736 kr | -55 814 kr | 252 157 kr | 68 711 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 574 624 kr | 1 462 274 kr | 1 386 085 kr | 1 225 575 kr | 1 169 761 kr | 1 546 393 kr | 1 595 445 kr |
| Kortfristiga fordringar | 128 346 kr | 146 613 kr | 104 780 kr | 146 155 kr | 23 782 kr | 276 795 kr | 200 525 kr |
| Kassa och bank | 1 446 278 kr | 1 315 661 kr | 1 281 305 kr | 1 079 420 kr | 1 145 979 kr | 1 269 598 kr | 1 394 920 kr |
| Summa tillgångar | 1 574 624 kr | 1 462 274 kr | 1 386 085 kr | 1 425 575 kr | 1 369 761 kr | 1 746 393 kr | 1 795 445 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 302 840 kr | 1 241 386 kr | 1 207 030 kr | 1 205 294 kr | 1 149 479 kr | 1 401 636 kr | 1 470 347 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 103 029 kr | 1 252 840 kr | 1 191 386 kr | 1 157 030 kr | 1 155 293 kr | 1 099 479 kr | 1 351 636 kr |
| Årets resultat | 149 811 kr | -61 454 kr | -34 356 kr | -1 736 kr | -55 814 kr | 252 157 kr | 68 711 kr |
| Kortfristiga skulder | 271 784 kr | 220 888 kr | 179 055 kr | 220 281 kr | 220 282 kr | 344 757 kr | 325 098 kr |
| Leverantörsskulder | 888 kr | 888 kr | 888 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | -41 833 kr | 0 kr | - | 49 475 kr | 67 020 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 270 896 kr | 220 000 kr | 220 000 kr | 220 282 kr | 220 282 kr | 295 282 kr | 258 078 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 574 624 kr | 1 462 274 kr | 1 386 085 kr | 1 425 575 kr | 1 369 761 kr | 1 746 393 kr | 1 795 445 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget säte är Stockholm. Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom journalistik och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Johanna J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FEM i Stockholm AB för organisationsnummer?
FEM i Stockholm AB har organisationsnummer 559064-7292 (5590647292).
Var ligger FEM i Stockholm AB?
FEM i Stockholm AB har sin registrerade adress Midgårdsvägen 16a, 18260 Djursholm.
Vilken bransch är FEM i Stockholm AB verksamt i?
FEM i Stockholm AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FEM i Stockholm AB?
FEM i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 100 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.