CHEN & CHEN AB
CHEN & CHEN AB har organisationsnummer 556970-0296 (5569700296)
Aktiebolag • Org.nr: 556970-0296
Om företaget
CHEN & CHEN AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hässelby. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 3 549 713 kr räkenskapsåret 2025 (3 663 300 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CHEN & CHEN AB 3 549 713 kr och redovisade ett resultat på 279 535 kr. Rörelsemarginalen var 10,5 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 62,1 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 748,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,5 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 748,7 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 183 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 573 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 821 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 814 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 9 355 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 15 400 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 49 837 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 1,2 procent | 11,4 procent | 10,5 procent |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 1,3 procent | 11,6 procent | 10,6 procent |
| Soliditet | 66,8 procent | 60,0 procent | 57,3 procent | 62,1 procent |
| Kassalikviditet | 490,3 procent | 429,7 procent | 513,8 procent | 748,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 procent | 4,3 procent | 30,9 procent | 30,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,1 procent | 11,6 procent | -3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 830 000 kr | 821 000 kr | 1 221 000 kr | 1 183 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 364 000 kr | 457 000 kr | 573 000 kr | 573 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Astrakangatan 100c/o Chen
16554 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 320 720 kr | 3 283 579 kr | 3 663 300 kr | 3 549 713 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 24 219 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 937 076 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 432 372 kr | 430 506 kr | 454 393 kr | 513 102 kr |
| Personalkostnader | 1 457 736 kr | 1 829 295 kr | 1 718 110 kr | 1 720 048 kr |
| Avskrivningar | 200 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 293 536 kr | 39 103 kr | 417 160 kr | 373 732 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 114 kr | 7 702 kr | 1 016 kr |
| Räntekostnader | 450 kr | 61 kr | 324 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 293 086 kr | 42 156 kr | 424 538 kr | 374 748 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | -100 000 kr | -20 000 kr |
| Skatt | 61 748 kr | 9 380 kr | 68 003 kr | 75 213 kr |
| Årets resultat | 231 338 kr | 32 776 kr | 256 535 kr | 279 535 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 420 000 kr | 220 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 952 781 kr | 1 036 388 kr | 1 329 496 kr | 1 379 153 kr |
| Varulager | 26 468 kr | 26 468 kr | 36 751 kr | 18 754 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 859 kr | 160 990 kr | 238 522 kr | 66 730 kr |
| Kassa och bank | 892 454 kr | 848 930 kr | 1 054 223 kr | 1 293 669 kr |
| Summa tillgångar | 1 372 781 kr | 1 256 388 kr | 1 449 496 kr | 1 499 153 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 916 847 kr | 754 373 kr | 830 908 kr | 930 444 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 635 509 kr | 671 597 kr | 524 373 kr | 600 909 kr |
| Årets resultat | 231 338 kr | 32 776 kr | 256 535 kr | 279 535 kr |
| Obeskattade reserver | 267 000 kr | 267 000 kr | 367 000 kr | 387 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 188 934 kr | 235 015 kr | 251 588 kr | 181 709 kr |
| Leverantörsskulder | 29 232 kr | 15 967 kr | 36 335 kr | 52 047 kr |
| Skatteskulder | 16 868 kr | 101 695 kr | 85 470 kr | 20 348 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 135 662 kr | 117 353 kr | 129 783 kr | 109 314 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 372 781 kr | 1 256 388 kr | 1 449 496 kr | 1 499 153 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm Kommun.
Företrädare
- Liangxiao C
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CHEN & CHEN AB för organisationsnummer?
CHEN & CHEN AB har organisationsnummer 556970-0296 (5569700296).
Var ligger CHEN & CHEN AB?
CHEN & CHEN AB har sin registrerade adress Astrakangatan 100, 16554 Hässelby.
Vilken bransch är CHEN & CHEN AB verksamt i?
CHEN & CHEN AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CHEN & CHEN AB?
CHEN & CHEN AB hade en nettoomsättning på 3 549 713 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CHEN & CHEN AB?
CHEN & CHEN AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår CHEN & CHEN AB någon utdelning?
Styrelsen i CHEN & CHEN AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.