Zentrum Sweden Invest AB
Zentrum Sweden Invest AB har organisationsnummer 559104-0794 (5591040794)
Aktiebolag • Org.nr: 559104-0794
Om företaget
Zentrum Sweden Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Zentrum Sweden Invest AB 3 562 000 kr och redovisade ett resultat på 644 402 kr. Rörelsemarginalen var 29,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 57,8 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 171,3 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,6 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 29,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 57,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 171,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,3 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 712 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 195 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 809 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 810 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 9 334 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 15 363 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 49 694 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 29,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 29,5 procent |
| Soliditet | 46,3 procent | 57,8 procent |
| Kassalikviditet | 7660,0 procent | 171,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,5 procent | 24,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 712 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 195 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stortorpsvägen 26Ac/o c/o Mohammed Khalifi
12363 Farsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 3 562 379 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 033 910 kr |
| Övriga externa kostnader | 50 000 kr | 1 358 516 kr |
| Personalkostnader | - | 977 445 kr |
| Avskrivningar | - | 56 674 kr |
| Rörelseresultat | -50 000 kr | 1 053 642 kr |
| Ränteintäkter | - | 332 kr |
| Räntekostnader | - | 3 793 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 960 204 kr | 1 050 181 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -250 791 kr |
| Skatt | - | 154 988 kr |
| Årets resultat | 1 960 204 kr | 644 402 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 510 204 kr | 1 702 612 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 636 285 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 510 204 kr | 1 066 327 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 830 000 kr | 2 888 857 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 750 000 kr | 2 861 347 kr |
| Kassa och bank | 80 000 kr | 27 510 kr |
| Summa tillgångar | 4 340 204 kr | 4 591 469 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 010 204 kr | 2 654 606 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 960 204 kr |
| Årets resultat | 1 960 204 kr | 644 402 kr |
| Obeskattade reserver | - | 250 791 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 000 kr | 1 686 072 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 032 623 kr |
| Skatteskulder | - | 141 260 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 393 713 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 340 204 kr | 4 591 469 kr |
Företrädare
- Mohamed K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Zentrum Sweden Invest AB för organisationsnummer?
Zentrum Sweden Invest AB har organisationsnummer 559104-0794 (5591040794).
Var ligger Zentrum Sweden Invest AB?
Zentrum Sweden Invest AB har sin registrerade adress Stortorpsvägen 26A, 12363 Farsta.
Vilken bransch är Zentrum Sweden Invest AB verksamt i?
Zentrum Sweden Invest AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Zentrum Sweden Invest AB?
Zentrum Sweden Invest AB hade en nettoomsättning på 3 562 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Zentrum Sweden Invest AB?
Zentrum Sweden Invest AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.