De Tecla AB
De Tecla AB har organisationsnummer 559368-2858 (5593682858)
Aktiebolag • Org.nr: 559368-2858
Om företaget
De Tecla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skogås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 3 556 715 kr räkenskapsåret 2025 (2 882 543 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte De Tecla AB 3 556 715 kr och redovisade ett resultat på 289 913 kr. Rörelsemarginalen var 11,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 29,5 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 350,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,5 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 29,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 350,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 65,5 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 23,4 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 815 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 811 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 9 346 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 15 384 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 49 783 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,9 procent | 35,2 procent | 11,5 procent |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 33,0 procent | 10,3 procent |
| Soliditet | 26,5 procent | 37,0 procent | 29,5 procent |
| Kassalikviditet | 313,8 procent | 1716,9 procent | 350,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 procent | 276,6 procent | 65,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 85,5 procent | 23,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
timmervägen 50c/o Oscar Antonio Melendez Rivera
14252 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska importera livsmedel och bedriva café och restaurangverksamhet. Vi kommer fokusera på kaffe bönor och kakao. Vi kommer rosta kaffe bönorna och sälja kaffet. Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 554 256 kr | 2 882 543 kr | 3 556 715 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 564 kr | -19 405 kr | 71 885 kr |
| Råvaror och förnödenheter | -7 104 kr | 1 230 724 kr | 330 257 kr |
| Övriga externa kostnader | 314 228 kr | 465 178 kr | 793 535 kr |
| Personalkostnader | 381 277 kr | 7 565 kr | 864 808 kr |
| Avskrivningar | 144 868 kr | 144 013 kr | 196 013 kr |
| Rörelseresultat | 215 424 kr | 1 015 659 kr | 409 399 kr |
| Ränteintäkter | 263 kr | 0 kr | 1 054 kr |
| Räntekostnader | 57 129 kr | 65 489 kr | 42 926 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 158 558 kr | 950 171 kr | 367 527 kr |
| Skatt | 33 942 kr | 73 922 kr | 77 614 kr |
| Årets resultat | 124 616 kr | 908 786 kr | 289 913 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 537 231 kr | 480 218 kr | 924 609 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 208 064 kr | 236 051 kr | 511 992 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 000 kr | 60 000 kr | 118 450 kr |
| Omsättningstillgångar | 212 671 kr | 407 454 kr | 574 758 kr |
| Varulager | 48 184 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 125 148 kr | 64 777 kr | 202 679 kr |
| Kassa och bank | 39 339 kr | 342 678 kr | 372 079 kr |
| Summa tillgångar | 749 902 kr | 887 672 kr | 1 499 367 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 198 828 kr | 328 546 kr | 442 381 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 49 212 kr | -605 240 kr | 127 468 kr |
| Årets resultat | 124 616 kr | 908 786 kr | 289 913 kr |
| Kortfristiga skulder | 52 420 kr | 23 732 kr | 163 985 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 11 726 kr |
| Skatteskulder | 33 942 kr | 80 614 kr | 93 050 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 735 kr | 30 585 kr | 46 149 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 749 902 kr | 887 672 kr | 1 499 367 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockhom registrerades år 2022 och bedriver sedan dess cafeverksamhet samt import och försäljning av kaffe.
Företrädare
- Oscar Antonio M
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har De Tecla AB för organisationsnummer?
De Tecla AB har organisationsnummer 559368-2858 (5593682858).
Var ligger De Tecla AB?
De Tecla AB har sin registrerade adress timmervägen 50, 14252 Skogås.
Vilken bransch är De Tecla AB verksamt i?
De Tecla AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter De Tecla AB?
De Tecla AB hade en nettoomsättning på 3 556 715 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår De Tecla AB någon utdelning?
Styrelsen i De Tecla AB föreslog en utdelning på 280 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.