Lugnåsberget Invest AB
Lugnåsberget Invest AB har organisationsnummer 559450-3376 (5594503376)
Aktiebolag • Org.nr: 559450-3376
Om företaget
Lugnåsberget Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 734 procent till 367 000 kr räkenskapsåret 2025 (44 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lugnåsberget Invest AB 367 000 kr och redovisade ett resultat på 208 628 kr. Rörelsemarginalen var 97,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 31,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 51,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 51,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 85,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 236 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 852 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 38 085 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 112 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 204 919 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 97,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 71,7 procent |
| Soliditet | 6,6 procent | 31,8 procent |
| Kassalikviditet | 14,8 procent | 51,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 procent | 85,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torsgatan 33c/o Niklas Lindström
11321 Stockholm
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Torsgatan 33 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom styrelsearbete och områden kopplat till styrelsearbete.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 200 kr | 366 603 kr |
| Övriga externa kostnader | 16 876 kr | 8 324 kr |
| Personalkostnader | 11 900 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 15 424 kr | 358 279 kr |
| Ränteintäkter | - | 79 kr |
| Räntekostnader | - | 95 625 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 15 424 kr | 262 733 kr |
| Skatt | 3 794 kr | 54 105 kr |
| Årets resultat | 11 630 kr | 208 628 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 481 000 kr | 501 001 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 481 000 kr | 501 001 kr |
| Omsättningstillgångar | 76 899 kr | 269 101 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 250 kr | 128 187 kr |
| Kassa och bank | 1 649 kr | 140 914 kr |
| Summa tillgångar | 557 899 kr | 770 102 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 36 630 kr | 245 258 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 11 630 kr |
| Årets resultat | 11 630 kr | 208 628 kr |
| Kortfristiga skulder | 521 269 kr | 524 844 kr |
| Leverantörsskulder | 9 375 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 3 794 kr | 57 899 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 503 100 kr | 461 945 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 557 899 kr | 770 102 kr |
Företrädare
- Niklas L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lugnåsberget Invest AB för organisationsnummer?
Lugnåsberget Invest AB har organisationsnummer 559450-3376 (5594503376).
Var ligger Lugnåsberget Invest AB?
Lugnåsberget Invest AB har sin registrerade adress Torsgatan 33, 11321 Stockholm.
Vilken bransch är Lugnåsberget Invest AB verksamt i?
Lugnåsberget Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lugnåsberget Invest AB?
Lugnåsberget Invest AB hade en nettoomsättning på 367 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.